Kas Kuvveti Yapmak İçin 5 Yiyecek

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz ve spor yapmak en önemli kurallardan biridir. Spor yaparken kas oranını arttırıp daha güçlü bir vücuda sahip olmak isteyenler ise günlük beslenmesine dikkat ederek bunu başarabilirler. Bu yazımızda kas yapmak için sporcu beslenme kategorisi içinde sporcuların tüketmesi gereken kas yaptırıcı besinler hakkında bilgi verdik.

Kırmızı Et

Protein kaynağı deyince herkesin ilk aklına gelen kırmızı et, kas yapmak için gerekli olan en önemli besindir. Kırmızı et yüksek kalitede amino asit profili yanında çinko ve demir gibi minerallerden de oldukça zengindir. Ayrıca bulundurduğu kreatin sayesinde kasların korunmasında da ve inşasında da etkilidir. Bu yüzden kırmızı et, sporcu beslenmesi diyetinde mutlaka yer almalıdır.

Yumurta

Yumurta en kaliteli protein kaynağı olarak bilinmektedir. Her yumurta ortalama 6-7 gram protein içerir. Spor yapan insanların günlük beslenmesinde mutlaka yumurtaya yer vermesi gerekmektedir. Protein içeriği yanı sıra yumurta, D ve K gibi vitaminlerce de oldukça zengindir. Böylelikle hem kemik hem kas sağlığını korumakta yardımcı olur.  Yumurta aynı zamanda oldukça tok tutan bir besindir. Bu mucizevi besinin her bütçeye uygun olması da en büyük artılarındandır. Aynı zaman BCAA denilen kas inşası ve kas korunması için en önemli 3 amino asidi bol miktarda içerir.

Somon

Balık da neredeyse kırmızı et kadar protein içermektedir. Bu yüzden balıklar ve özellikle somon da sporcu beslenmesine yer almalıdır. Üstelik ete göre balık eti daha ucuzdur, ayrıca yemesi kolay olduğu için yüksek miktarda da tüketilebilir. Sağlıklı yağ içeriği de cabası. İçerdiği omega 9 yağları sayesinde vücuttaki yağ tutumu azalır, kalp ve damar sağlığına da olumlu katkıda bulunur. Haftada en az 1-2 kere tüketilmeli.

Süzme Yoğurt

Özellikle kazein içeriği(yavaş sindirilen bir protein türü) ile yoğurtlar da sporcu beslenmesi için oldukça önemlidir. Süzme yoğurtta diğer yoğurtlara oranla daha yüksek protein bulunur. Protein içeriği ile kas yapımı sağlanır.

Kinoa

Kinoa belki de birçok kişinin ismini hâlâ bilmediği fakat oldukça değerli protein kaynağı bir besindir. Yapı itibariyle tahıllara benzese de buğdaygillerden değildir. Süper besin olarak da adlandırılan kinoa yüksek miktarda protein, lif ve magnezyum,  fosfor,  demir gibi mineralleri içeriğinde bulundurur. Tüm elzem aminoasitleri içeriğinde bulundurduğu için kas yapımında oldukça etkilidir. Kas gelişimi için sporcular günlük beslenmesinde mutlaka kinoaya yer vermelidir.

Kilo Vermeniz İçin Yapmanız Gereken 23 Şey

 

 

yorum Yap