Boy Nasıl Uzatılır? Boy Uzatma Egzersizleri


Öncelikle Türkiye’nin en çok okunan boy uzatma hareketleri makalesine hoşgeldiniz. Boy uzatma hareketleri ile yaş farketmeksizin, omurlarınızın arasını açıp, omurganızı optimum forma sokarak, sağlıklı bir şekilde boyunuzu 3-4 cm civarı uzatabilirsiniz. Genç arkadaşlarımız için ise fayda alımı daha fazla olacaktır. Resimli boy uzatma egzersizlerindeki hareketler, boy uzatmaya yönelik jimnastik hareketlerinden özenle derlenmiştir ve sonuç alan sayısı yüksek miktardadır. Lütfen başlamadan önce ölçü alıp karşılaştırma yapınız. Boy uzatma yöntemleri arasında en mantıklı yöntem omurga egzersizleridir.

Düzenli olarak egzersizler uygulayıp,sağlıklı beslenenler, düzenli uyku düzenine sahip olanlar ailesinin boyları kısa bile olsa boylarını doğal olarak boy uzatma şansına sahiptirler. Tabi mucizevi etkiler beklemek gerçekçi olmaz. Ama düzenli şekilde hareketlere devam edenlerin sırt formlarının daha dikleşeceği aynı zamanda da omurların arası açıldığı için boy olarak da daha uzun duracakları bir gerçektir.

 

Kobra – Boy Uzatma Hareketi

01

Boy uzatma egzersizlerinde ilk hareketimiz kobra hareketi. Omuzlarınızın altında zemin üzerinde avuç içi ile yüz asağı bakacak şekilde durun. Çeneniz öndeyken omurganızı öne doğru kambur yapmaya başlayın. Yapabildiğiniz kadar geri kamburlaştırın. 4 set yapın her seti
10-30 saniye arasında tamamlayın. Boy uzatma ve bel sağlığı için en önemli hareketlerdendir.


Kedi Esneme – Boy Uzatma Hareketi

03

Kollar ellerin ve dizleri üzerinde sabit durun. Nefesinizi alırken omurganızı esnek ve başınızı da 2 kolunuzun arasına doğru alın. Kafanızı yukarı doğru getirerek kavisli bir duruma getirin  ve nefes verin.

4 set yapın ve  her seti 5-8 saniye arasında uygulayın.


Temel Bacak Germe – Boy Uzatma Hareketi

04

Bacakları açık bir şekilde yayarak oturun. Bir elinizle parmak ucunuza değin. Dizlerinizi  de yapabildiğiniz kadar düz tutun. Simdi diğer bacağın ayak parmaklarına değmeye çalışın. Omurganızı düz tuttuğunuza ve kalçanızı taşıdığınıza emin olun. Omurganın üstünde kemer yapmayın(düz olsun). Bu germe hareketi sayesinde omurganız ve bacaklarınız çalışır. 4 set 8-16 saniye arasında yapın. Boy uzatma egzersizleri serisinin nispeten zor olan bir hareketidir, kilo problemi olan kişilerin uygulaması zor olabilir.


Köprü – Boy Uzatma Hareketi

05

Dizleriniz bükük halde ve ayak düz, kalçanızı yukarı kaldırın ve omurga kemerini mümkün olduğunca kalçanıza yakın yapmaya çalışın, ayak bileklerinizden tutun,bileklerinizi tutarak tavana doğru
karnınızı kaldırın. Karnınızı yapabildiğiniz kadar  yükseğe kaldırın. Sonra da geri aşağı indirin. Ayak bileklerinizi mutlaka tutun. 5 set 5-10 saniye arasında sürmelidir. Bu hareket ilk başta zor gelebilir fakat alıştıktan sonra çok rahat olduğunu hissedeceksiniz.


Masa – Boy Uzatma Hareketi

06

Boy uzatma egzersizlerinin 5. hareketi. Bacaklarınızı düz olacak şekilde oturun. Elleriniz yanda dursun ve avuç içleri yere bassın. Sonra çenenizi göğsünüze doğru indirin. Ardından başınızı yapabildiğiniz kadar kadar geri eğin.Dizlerinizi büküp ve kalçanızı yukarı kaldırın. Kol ve bacakların alt zemine dik olmalıdır. Çok kolay değildir. 4 set yapılmalıdır her set 10-15 saniye sürmelidir.


Esneme Hareketi – Boy Uzatma Hareketi

08

Esnemek boy uzatma hareketlerinin en temel hareketidir. Başınızı yapabildiğiniz kadar yukarıya ve geriye eğmeye çalışın. 4 set her set 7-14 saniye sürmelidir.


Süper Esneme – Boy Uzatma Hareketi

09

 

Bir diğer boy uzatma hareketi olan süper esnemeyle ellerinizi yapabildiğiniz kadar yukarıda birleştirin. Omurganın alt bölümünün gerildiğini hissedin. bu hareketi ayakta veya yatarak yapabilirsiniz. 4 set her set 5 saniye civarında sürmelidir.


Eller Ensede Yay – Boy Uzatma Hareketi

10

Ellerinizi boynunuzun arkasında ellerinizi birleştirip tutun, yapabildiğiniz kadar öne eğilin. Çenenizi göğsünüze getirin. Dizlerinizi bükmeyin. 4 Set her set 5-10 saniye sürmelidir.


Duvarda Esneme – Boy Uzatma Hareketi

11

Parmaklarınızın ucunda durup, duvara karşı yapabildiğiniz kadar ellerinizi en yukarı gerdirmeye çalışın. Duvara karşı omurganızı düz tutun. 4 Set her set başı 5 saniye civarında sürmelidir. Önemli bir boy uzatma hareketidir. Esneme diye basit zannetmeyin.


Temel Kıvrılma – Boy Uzatma Hareketi

12

Kollarınızı omuz hizasında ve düz olmalı. Ellerinizi açın ve sağa sola doğru bükün. Her bükülme 2-3 sahiye sürmelidir. Toplamda 10-15 kere yapabilirsiniz. Hızlı yapmayın.


Düz Bacak Yukarı – Boy Uzatma Hareketi

Ellerinizi başınızda veya boynunuzda birleştirin. Sonra bacaklarınızı gerin ve bacaklarınızdan birisini kaldırın. Dizlerinizi kırmamaya çalışın. Şimdi aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın. 4 Set her set 3-4 saniye sürmelidir. Boy uzatmak için bel omurlarını açan bir harekettir.


Kase – Boy Uzatma Hareketi

19

Kase isimli boy uzatma hareketini yapmak için yüzüstü yatarak aynı anda kolları ve bacakları kaldırın. 4 Set her set 3 saniye sürmelidir.


Süper Hava Germe – Boy Uzatma Hareketi

23

Dizlerinizin üzerinde durun.  Ellerinizi birleştirin ve başınızın üstünden geriye doğru gerilin. 4 set set başına 5 saniye sürecek şekilde boy uzatma hareketini uygulayın.


Masaya Bastırma Hareketi

24

Masaya veya koltuğa tutunun, gergin durun ve birisine sırtınızın ortasına bastırtın. Gerilmeyi koruyun.3 set her set 10 saniye sürmelidir. Omurları açarak boy uzamasına olumlu katkıda bulunacaktır.


Barda Asılmak

29

Barda asılmanın karmaşık bir durumu yoktur.Barda asılı kalmak omurgayı uzatmaya ve düzeltmeye yardımcı olur. Belki sıkıcı ve yorucu olabilir, fakat çok
etkilidir. Her asılı durma 10 saniye veya daha fazla sürmelidir.Haftada en az 30
dakika asılı kalmak çok faydalıdır.Düzenli bir
şekilde asılı kalmak omurgaları açar. (Her gün 10 kere 25 saniye asılı kasanız haftada
ortalama 30 dakika asılı kalmış olursunuz, bu da boy uzamasına olumlu katkı sağlar)

Diğer tüm sorularınızı soru & cevap bölümünden doğrudan sorabilirsiniz: Soru & Cevap

Her Sporcunun Bilmesi Gereken 6 Bilgi

En İyi Yağ Yakıcı 5 Bitki

Kahvenin(Kafein) Sporculara Faydası Nedir?

Boy Nasıl Uzar? Bilimsel İnceleme: