Fitness Isınma Hareketleri Nelerdir?

Fitness Isınma Hareketleri

Spor öncesi ısınma hareketleri bireyin spora hazırlanması, fiziksel ve zihinsel olarak yapılacak spora tam olarak, sakatlık olmadan, başlamasına yardımcı hareketlerdir. Sporcu egzersizleri öncesindeki ısınma hareketleri yapılacak olan spora göre değişiklikler gösterir. Ancak sporcu antrenmanlar öncesinde benzer bu hareketleri mutlaka yapmalı ve kendini hazırlamalıdır. Aksi halde sakatlıklar, kas ve bağ zedelenmeleri veya daha büyük hasarlarla karşılaşabilirler.

 

Spor Öncesi Isınma Hareketleri Neden Yapılır?

Vücut ısınma hareketleri adından da anlaşılacağı üzere vücudun sıcaklığını arttırmak, kan dolaşımını hızlandırarak yapılacak spora alıştırmak amaçlıdır. Aynı zamanda esnek ve gerilen bir kas yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Sporcu egzersizleri yapmadan ve sporcu antrenmanlar öncesinde en az 5-10 dakika bu hareketleri yapmalıdır. Yapılacak her hareket için 20-30 saniye bekleme süreleri uygulanmalıdır. Nefes kontrolü ve denge sağlanmalıdır. Yapılacak spor türüne göre değişen bu hareketleri temel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Baş kısmınızdan başlayın. Başınızı sağa sola, yukarı aşağı hareket ettirerek boyun kaslarınızı harekete geçirin.
  • Omuzlarınızı, kollarınız vücuda yapışık kalacak şekilde, daireler çizer gibi oynatın.
  • Vücut ısınma hareketleri kollarla yapılan hareketleri daha fazla kapsamaktadır. Kollarınızı birine sarılacak şekilde açın, sağa sola dönün. Aynı pozisyonda ellerinizle daireler çizer gibi döndürün. Asker hazır ol pozisyonunda sağa-sola gerinin, ellerinizi dizinize doğru, sürterek ilerleyin. Ellerinizi önde birleştirin sağa sola dönün. Bir el diğerini dirseklerden sarsın ve gerinin. Buna benzer el-kol hareketlerini yapabilirsiniz.
  • Sporcu egzersizleri için bel ısınma hareketleri de önemlidir. Ellerinizi belinize koyun ve sağa sola doğru dönün. Elleriniz belinizde çömelip kalkın.
  • Sporcu antrenmanlar öncesinde ayak ve bacak ısınma hareketleri de son derece önemlidir. Özellikle basketbol, futbol ve atletizm gibi sporlarda. Ayaklarınızı bel hizasında açın, öne arkaya esneyin. Aynı şekilde sağa sola esneyin. Biraz daha geniş açın ayaklarınızı ve parmak uçlarınıza dokunmaya ve tam ayaklarınızın ortasına dokunmaya çalışın. Oturun ve ayaklarınızı uzatın. Ayaklar bitişik halde parmak uçlarına dokunun. Ayakları bel seviyesinde açın ve iki ayağınızın tam ortasına uzanın ve esneyin.

 

yorum Yap