Kilo Vermeniz İçin Yapmanız Gereken 23 Şey

3.154

Kilo vermenin kolay olmadığını genellikle herkes bilir. Kilo vermek biraz da bilgiye ihtiyaç duyar. Bizde size önemli, kısa, basit ama kilo vermenin püf noktaları olan bilgiler vereceğiz;

1-Çay İçin: Araştırmalar düzenli olarak yeşil çay içen insanların vücut kütle indekslerinin düşmeye daha meyilli olduğunu gösteriyor.

2-Acı Biber Tüketin: Araştırmalara göre acı biberin içeriğinde bulunan capsasin maddesinin yağ yakımını hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

3-Daha Fazla Protein Tüketin: Protein sadece kas geliştirmenizi sağlamaz aynı zamanda termojenik etkisi ile daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

4-Balık ya da Balık Yağı Kullanın: Yapılan araştırmalara göre insanların düzenli olarak balık yağı tüketenlerinin balık yağı tüketmeyenlere göre vücütdaki yağ oranının daha düşük olduğu gözlemlendi. Bununla beraber omega-3 yağ asitleri için de aynı sonuçlar elde edildi. Bunun için bolca balık, balık tüketemiyorsanız balık yağı tüketmenizde fayda var.

5-Yemeğe Salata İle Başlayın: Böylece midenizi hızlıca düşük kalorili bir besinle doldurup açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

6-Lifli Beslenmeyi Unutmayın: İnsanın sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan lifli besinler ayrıca sizi tok tutar.

7-Yemekten Önce 2 Bardak Su için: Araştırmalara göre yemekten önce içilen 2 bardak su içen insanların daha kolay zayıfladığı ortaya atılmıştır.

8-İçeriği Açık Besin Alın: İçeriği açık( yani ne kadar kalori olduğu vb. bilgiler) besinler alın ve onları yiyin. Bu sayede ne kadar yediğinizi ve diyet programınıza göre daha ne kadar yemeniz gerektiğini gösterir.

9-Öğünleri Atlamayın: Öğünleri atlamak sizin kişisel iradenizi zayıflatır. Aç kalmak zayıflamanıza yardımcı olmaz aksine yanlış beslenmenize sebep olur.Kilo verme

10-Yavaş Beslenin: Yemeğinizi yavaş yemek sindirim sisteminizi rahatlatacak yediğiniz besinleri daha kolay sindirip kilo almanızı önleyecektir.

11-Sağlıklı Atıştırmalar Yapın: Ara öğünlerin temel öğünler kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu ara öğünlerde sağlıklı beslenirseniz kilo vermeniz daha kolaylaşır.

12-Kızartmayın: Bir önceki makalede de söylediğimiz gibi en zararlı ve yemememiz gereken besinlerin başında kızartma geliyordu. https://antreman.net/asla-yememeniz-gereken-9-besin/

13-Bir Hedef Seçin: Bu tavsiyemiz motive kalmanızı ve pes etmemenizi sağlar. Hedefleriniz kısa periyotlardan oluşursa uzun vadeli hedefler gibi sıkıcı olmaz.

14-Tartılın: Araştırmalara göre her gün tartılan insanların diyet programları ve antremanlarına daha çok uyduğunu göstermektedir. Kilonuzu takıntı haline getirmeyin sadece kilonuzu takip edin.

15-Gülün: Araştırmaya göre günde fazladan 10 dakika gülmenin 30 kalori yaktığı öne atılmıştır.

16-Yeni Arkadaşlar Edinin: Özellikle spor salonunda sizinle beraber birçok insanın kilo vermek için uğraştığı ve arkadaşlarının olmadığını görürsünüz. Arkadaşlık kurun ve birbirinizi motive edin. Ama sakın muhabbete dalmayın yaptığınız antremana konsantre olun.

17-Dürüst Olun: Kilo vermek uzun bir süreç ve bu süreçte hata yapmak olmayacak bir şey değildir. Hatanıza dürüst olun çünkü dürüst olduğunuz hatayı düzeltmek daha basittir.

18-Markete Tok Gidin: Markete aç giderseniz nefsinizi tutamaz ve her şeyden almaya başlarsınız. Bu da evde veya işyerinizde sizi aldığınız şeyi yemeye zorlar. Bu da kilo aldırır.

19-Ağırlık Kaldırın: Ağırlık egzersizleri kas kütlenizi arttırır ve harcadığınız kaloriler yanında kas kütlenizin artmasıyla metabolizmanızın hızlanması bunun sonucunda da yağlarınızı hızlı yakmanızı sağlar.

20-Merdivenleri Kullanın: Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa günümüzde popüler olan asansörleri kullanmayın onun yerine üşenmeyip merdivenlerden çıkın.

21- Mesaj Atmayın: İnsanların hatırlarını mesajla sorucağınıza evine yürüyerek gidin, buluşun, gezin.

22-Bisiklet İle Gezin: Bisiklet ucuz maliyetli, eğlenceli ve yüksek kalori yakan bir spordur. Bisiklet ile gezmek zevklidir. Zevkin yanı sıra yağlarınızı da yakarak çok eğleneceksiniz.

23-Adım Sayar Alın: Adım sayar almak programını düzenli yapmanızı sağlar bu yüzden adım sayar alın.

Yorumları Göster (14)