Zayıflama Çayları Nedir ? Zararlı mı?

Türk halkı doğal görünen şeyleri çok sever. Haliyle “çay” deyip “en fazla ne kadar zararlı olabilir?” deyip demlik demlik bu çayları tüketmeye gerek yok. Nasıl olsa doğal diyerek dozu abartıp bitkisel çaylara abanmamak gerekili. Her doğal ürün faydalı olcak fikrini öncelikle aklınızdan çıkartın. Zayıflama çayları olarak bilinen çayların dozu abartıldığı zaman yarardan çok zararı var.Şuna da değinmekte fayda var. Çayla, bitkisel karışımla, ilaçla, hapla, otla kilo verilmez. Bir kere bunu güzelce anlamamız gerek. Sağlıklı kilo verebilmek için günlük aldığımız enerjiyi azaltıp, hareketimizi de arttırarak kalori yakımını arttırmamız gerek.Bitkisel çayların en büyük etkisi sindirim sistemi ve idrar attırma üzerine. Çok idrara çıkartan ve bağırsaklarımızı çalıştırtan bu karışımlar bizi sağlıklı şekilde zayıflatmıyor. Yapılan araştırmalar yanlış ve fazla kullanılan bitkisel çayların karaciğeri üzerindeki olumsuz etkilerine karşı uyarıyor. Araştırmalara göre son yıllarda bitkisel desteklerin ve ürünlerin yanlış kullanılmasına bağlı karaciğer rahatsızlıklarında epey miktarda artış var.

Bu tarz ürünler içerisinde bulunan (kilo verimini arttırmak için) bazı toksik ağır kimyasal maddelerin karaciğer hüclerine derinden zarar veriyor. Doktorlar, özellikle zayıflama çayı ismiyle satılan ürünlerden bir hayli şikayetçiler.

Ekinezya, sarıkantoron, zerdeçal, ginseng, deve dikeni, meyan kökü, ısırgan ne olduğu hiç farketmez. Bilgisizce kontrolsüzce ve piyasaya yeni girmiş(sadece internet üzerinden satılan) ürünler her zaman sorun çıkartabiliyor. Bitkisel tedavilere veya mucizelere biraz dikkatli yaklaşmakta fayda var. 70 kilo bir vücüda sahip insan günde minimum 2 litre su içmesi gerekirken bundan bir haber olup bardaklarca bitkisel çay içenler var. Ne kadar yanlış. Önce vücudun kendi düzenini oturtmaya çalışmalıyız. Ardındansa kilo vermeye. Siz için yeşil çayınızı, için günde 2 litre suyunuzu, egzersizleri ve yürüyüşleri de arttırın bakın bakalım nasıl da kilo vermeye başlıyorsunuz. Hem de paranız cebinizde kalmış olur.

 

Yorumları Göster (1)