Protein Tozlarının Ambalajı Üzerindeki Etiketler Nedir?

İnternetten supplement siparişi veren herkesin başına gelmiştir, supplementlerin üzerindeki kapatma etiketleri… İlk gördüğümüz an, “oha sahte ürün mü gönderdiler!” diyip hemen telefona sarılıp aldığımız yeri ararız. Aldığımız yer de bize gümrükte kapattırıyorlar efendim gibi bir cevap verir ama bu bizi tabi ki tam tatmin etmez. Ben şimdi size konunun tam olarak açıklamasını yapacağım.

Supplement’lerin Üzerindeki Etikletler Nedir?

Arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca (bu sadece supplement’leri kapsamıyor) satılan tüm ürünlerin ambalajlarında yanıltıcı/gazlayıcı/vaad edici ibare bulundurmak yasak. Bu ürünler de ithal besin destekleri olunca da bu konuya devletimizin gümrük memurları ekstra hassasiyet gösteriyorlar. Mesela ürünün adı “Super Mass Gainer” ama gümrük memuru “burada süper olan şey ne? Bu müşteriyi yanıltabilir” diyip super ifadesinin kapatılmasını istiyor, bunun sonucu da S harfine etiket yapıştırılıp “Uper Mas Gainer” olarak Türkiye’ye giriyor 🙂 Arkadaşlar diyebilirsiniz şimdi super olmadı da uper oldu, sanki ne değişti? Haklısınız ama bilirsiniz ki devlet işleri memuriyet işleri böyledir yani çok da sorgulamamak gerek…

Başka kelimelerden örnek vermem gerekirse içerisinde Growth(Büyüme), Muscle(Kas), Best(En iyi), Premium(Seçkin), Best Quality( En iyi kalite), %100, Mass(Büyüme), Energy(Enerji) vb çoğu kelime yine bu sebepten dolayı sansürlenir. Şunu da unutmayın illa kapatılacak diye bir şey yok, gümrük memuruna göre bile değişiyor işlemler. Bazı partilerde komple her şeyi kapattırabilirken bir diğer partide aynı ürün olmasına rağmen kapattırmayabiliyor. Bazı firmalar da daha üretim aşamasında Türkiye’ye özel ambalaj üretimi yapıp, sansürlenmesi gereken kelimeleri ambalajdan çıkartıp o şekilde gönderebiliyorlar, böyle olanlarda hiç etiket olmuyor doğal olarak.

İşin özü o etiketleri çıkardığınızda alttan orjinal ambalajı göreceksiniz, yani aldığınız ürün %100 orjinal. Hatta bu şekilde etiketli gelmesi ürünün resmi yollardan Türkiye’ye girdiğinin ve orjinal olduğunun kanıtıdır aslında. Yine de güvenilir yerlerden alışveriş yapmakta her daim fayda var.

Kas Yapmak İçin En İyi 5 Protein Kaynağı

Yorumları Göster (1)