Protein Tozlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Protein tozu, sporcuların günlük almaları gereken proteini sağlıklı ve hızlı bir şekilde almalarını sağlayan bir üründür. Birçok uzman doktor ve diyetisyen tarafından da tavsiye edilen protein tozları, vücuttaki kas oluşumunu hızlandırdığı için sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Protein Tozlarının Faydaları

Protein tozu düzenli ve kontrol altında kullanıldığı zaman kasların yakıtı olduğu için kaslara enerji ve güç verir. Vücudun tüm protein gereksinimini karşıladığı için de dışarıdan bir besine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı için de kilo vermeye yardımcı olur.

Protein Tozlarının Zararları

Protein tozlarının olabilecek tek zararı doz aşımıdır. Fazla protein alımı(sadece protein tozuyla alakası yok etten de, sütten de fazla protein alırsanız aynı problemlerle karşılaşırsınız) karaciğer ve böbrekleri normalden daha fazla çalıştırır, sağlıklı bir bireyde hiç bir sorun olmaz fakat eğer böbrek veya karaciğerinizde bilmediğiniz bir sorun ya da tembellik varsa sıkıntı olabilir. Bunun haricinde normalde düzeylerde kullanımın hiç bir sakınca oluşturacak bir durumu yoktur. Hele hele kalp krizi vs gibi akla mantığa bilime sığmayacak yan etkilerle asla alakası yoktur. Konuyla ilgili profesör yorumları için detaylı inceleme: Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

Sporcuların Protein Tozu Gereksinimleri

Profesyonel veya düzenli olarak spor ile uğraşıyorsanız protein ihtiyacınız normal bir insandan çok daha fazladır(günlük 1,5-1,8 gram kilo başına) Bu ihtiyacı gidermek için yenilen gıdalar çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Özellikle bazı sporlar kaslara daha fazla yöneliktir. Bu sporlara örnek olarak ağırlık çalışmaları, yüzme ve boks verilebilir. Sporcu beslenmesi hakkında bilinmesi gereken püf nokta ise günlük tamamlanması gereken proteindir.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılır?

Protein tozuna çoğu zaman spordan önce alarak başlayanlar vardır. Bu doğru bilinen bir yanlıştır. Protein tozu, spordan önce değil spordan sonraki ilk 30 dakika içinde tüketilmelidir. Spordan 1.30-2 saat kadar önce proteinden doygun bir öğün yapmanız yeterlidir.

Protein tozunun düzenli ve bilinçli kullanımı sonunda hiçbir zararının olmadığı gibi birçok faydası olduğu bir gerçektir. Protein tozu, mutlaka bir bilene danışılarak ve doğru zamanda alınmalı. Sonucunda istediğiniz görünüme ve sağlığa kavuşacaksınız.

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

En İyi 5 Protein Tozu

Protein Tozunu Bırakınca Vücut Sarkar mı?

yorum Yap