Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spor kuşkusuz, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu eylemler arasında yer almaktadır. Hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın meydana gelmesinde önleyici bir etken olan spor, vücudun formunu koruması için de oldukça önemlidir fakat spor yapmak tek başına yeterli de değildir. Saatlerce koşsanız da, koşmadan önce patates kızartması yediyseniz eğer hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle spordan önce beslenmelere de en az spor seansları kadar dikkat etmek gerekir. Pek çok branşta pek çok sporcu için sporcu beslenme kategorileri bulunmaktadır ve sporcular bu kategorilerde değerlendirilerek beslenme alışkanlıkları bu kategorilere göre düzenlenmektedir fakat bir sporcu değilseniz, sizin için bir araya getirdiğimiz önergeleri takip ederek kendi doğrularınızı oluşturabilirsiniz.

Spordan Önce Ne Yenir?

Spora başlamadan önce mutlaka gün içinde beslenmelisiniz. Bu her uzmanın hem fikir olduğu bir konudur. Spora başlamadan önceki 3 ila 4 saat öncesinde ana öğününüzü, spora başlamadan önceki 2 saat öncesinde ise ara öğününüzü mutlaka yemelisiniz fakat bu öğünlerde dikkat etmeniz gereken en büyük nokta, tükettiğiniz gıdaların şeker oranı düşük gıdalar arasından olmasıdır çünkü yüksek şeker oranı bulunan gıdalar insülin seviyesini artırarak, yağ yakılmasını engellemektedirler bu nedenle spor öncesinde tıpkı sporcu diyet listesi içerisinde olduğu gibi düşük yağ oranına sahip, kompleks karbonhidratlı besinleri tüketmelisiniz.

Spora başlamadan önce tercih edebileceğiniz besinler arasında yarım yağlı yoğurt, yarım yağlı süt, meyve ile birlikte yarım yağlı yoğurt, tam tahıllı ekmek, light süt, light peynir, badem veya ceviz içi gibi besinler yer almaktadır. Sporcu sağlıklı beslenme önergeleri arasında da yer alan bu besinleri, spor öncesinde tüketirseniz protein ve karbonhidrat destekli bir öğün tüketmiş ve sporunuza düzgün beslenerek katkıda bulunmuş olursunuz.

yorum Yap