Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcular Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı bir yaşam için sporun yeri yadsınamaz. Spor yaparken istenilen sonucu alabilmek adına günlük beslenme programına da dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda spor yaparken nasıl beslenmesi gerektiğini merak edenler için sporcu sağlıklı beslenme listesi hakkında bilgi vereceğiz.

Yeterli Enerji Alımı

Spor yapan kişiler normal kişilere göre çok daha fazla kalori harcadığı için günlük alması gereken enerji miktarı spor yapmayanlardan daha fazladır. Bu yüzden spor yaparken yeterli derecede enerji almak çok önemlidir. Eksik enerji alımı halsizliğe, kan şekerinin düşmesine ve kas çalışmasında aksaklıklara sebep olabilmektedir. Aynı zamanda harcanan enerji yerine konamayacağı için kas gelişimi olmayacak ya da çok az olacaktır… Bu gibi olumsuz etkilerden kurtulmak için özellikle kompleks karbonhidrat olarak bilinen kepekli ekmek, tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagillerden faydalanmalısınız. Rafine şekerli gıdalar ise sporcu diyet listeleri içinde yer almamalıdır.

Yüksek Proteinli Gıdalar

Bunu duymaktan sıkıldınız evet ama yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, whey protein ve süt ürünleri ile günlük protein ihtiyacını karşılamak da sporcu beslenmesi için gereklidir. Günlük protein ihtiyacı kilo başına 1 gram olarak belirlenmiştir fakat spor yapan kişilerin protein ihtiyacı biraz daha fazladır(1,5-2 gram kadar) Yeterli protein sayesinde kas yapımı daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Zira kaslar doğrudan proteinden oluştuğu için protein almadan kas inşa etmeye çalışmak da hayalden öte gitmeyecektir.

Sıvı Alımına Dikkat!

Kasların %70’i sudan oluşur, bu sebeple spor öncesi ve sonrasında ayrıca spor anında yeterli sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Az su içmek, kas hücrelerinde bulunan suyun da azalmasına, bunun sonucunda kas hacmi olarak daha hacimsiz bir görüntü ortaya sunmaktadır. Suyu, sporcular için üretilen özel sıvılar yerine en güzel sıvı kaynağı olan suyu yeterli miktarda içmek gerekmektedir. Spor yapan kişiler günlük 2,5 lt’ye yakın suya ihtiyaç duyarlar. Yeterli su içmek sporun yorgunluğunun giderilmesinde, krampların önlenmesinde ve konsantrasyonun arttırılmasında büyük fayda sağlar. Aynı zamanda sporcular beslenme açısından çok zengin ve doygun beslendiği için, böbrek ve karaciğerin sürekli temizlenmesi ve aktif olması için de bol su içmek gereklidir.

  • Bunlarla birlikte sporcular, sporcu beslenme kategorisi içinde vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almalıdır. Sebze ve meyveleri diyetlerine bol miktarda eklemelidir. Sebze tüketmek, lif alımını arttırır, lif alımını arttırmak ise bağırsakların bakteri florasını arttırarak sindirilen besinlerin daha yüksek oranda sindirilebilmesine imkan tanır. #altınbilgi
  • İyi bir antioksidan kaynağı olan badem ve omega 3 kaynağı ceviz gibi kuruyemişleri de yeterli miktarda tüketmelidir.
  • Ayrıca spordan 1 saat önce kahve içerek daha uzun süre antrenman yapmanız da mümkün olur.

Tavuk yemekten sıkılanlara 6 Alternatif Protein Kaynağı

Six Pack Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Yorumları Göster (2)