Nox Nedir? Ne İşe Yarar?

Nox nedir? Nox ismi Nitrik Oksit isminin kısaltılmışıdır. Supplement olarak ise 96 yılından beri dünyaca kullanılan yaygın ve etkili bir supplement’tir. Nox, arginin amino asidinin sayesinde vücuttaki nitrik oksit gazını arttırarak harekete geçirir. Bu sayede damalar daha fazla kan taşır, aynı zamanda da kanda daha fazla oksijen taşınır. Bu da doğrudan kaslarımızın daha iyi daha çok ve daha hızlı beslenmesi demektir. Nox ürünleri genel olarak, Pre-Workout yani “antrenman öncesi” adıyla adlandırılırlar. Biraz daha detaya inelim :

Nitrik Oksit Nedir?

Nitrik oksit yani NOX vücudun doğal olarak ürettiği bir gazdır ve görevi hücreler arası irtibat sağlamaktır. NOX‘un daha fazla kan taşımak için damarları genişlettiğinden bahsetmiştik, işte zamanında bunun üzerine araştırma yapan bilim adamları NOX‘un damar genişletici özelliğini bulmaları sonucu Nobel ödülüne sahip olmuşlardır. Bu buluştan sonra NOX insanlar tarafından kullanılabilir hale getirilmiştir. Nitrik oksit temel olarak damarların genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Vücudumuz NOX‘u kendisi direk üretemez. Bunu üretebilmesi için arginin amino asidi gereklidir. Kullandığımız bu supplement de bize bol arginin, kafein ve güç arttırıcıları tek bir karışım içinde sunarak NOX etkisini kazanmamızı sağlar. NOX‘la birlikte çalıştığınızda hem yüksek performansta çalışabilir, hem iyi bir pump etkisi elde edebilir hem de antreman sonrası yeni kas hücrelerini oluşturmak için gerekli olan hızlı besin akışını sağlayabilirsiniz.

Pre-Workout, Nox Ürünlerinin Yararları

Nitrik oksit vücudumuzda şu gibi faydalar sağlar :

  • Antrenman esnasında yüksek performans
  • Antrenman sonrası kaslarda hızlı toparlanma
  • Yorgunluk hissini ortadan kaldırma
  • Dayanıklılığın artması
  • Kan basıncını düşürmesi
  • Vücut ısısının artmasıyla yağ yakımına olumlu etki

 

Pre-Workout Nasıl Kullanılmalıdır?

Spora gitmeden 20-30 dakika önceden 1 ölçeği 100-150ml suyla almanız yeterlidir. Nox‘un içinde arginin yanında kafein, bcaa veya başka performans arttırıcılardan da bulunduğu için ekstradan güç arttıcı ürünle birlikte almanız pek önerilmez. Bu arada eğer 1 ölçek nox sizi rahatsız ediyorsa(aşırı terleme, çarpıntı, bulantı vb) ölçeği azaltın ve daha az pre-workout alın. Özellikle de ilk defa kullanacaksanız ilk bir kaç sefer yarım ölçekle başlamanız daha doğru olur. Spor yapmadığınız günler alınmaz. Ayrıca eğer NOX içtikten sağlam antrenman çıkartmazsanız gece hatta sabaha kadar uyuyamayabilirsiniz (kafein içerikleri sebebiyle) O nedenle iyi antrenmanlar çıkarmaya özen gösterin. Geç saatlerde de tüketmeyin.

NOX’un yan etkileri var mı?

Bahsettiğimiz gibi arginin isimli amino asitin vücudumuzda nitrik oksit üretmesiyle kan akışının hızlanması ve damalarda dolaşan kanın rahatlaması sonucu bir güç artışı etkisi alıyoruz. E tabi bu etkisi sağlıklı bir şekilde alabilmemiz için kardiovasküler sistem denilen kalp ve damar sağlığımız yerinde olmalı. Şöyle düşünün, motorunda ve yürüyen aksamında problemler olan bir arabanın benzinine yakıt katkısı eklersek o arabadan verim alabilir miyiz? Hayır alamayız. Bu da aynı bunun gibi, sağlıklı bir vücut üzerinde görülmüş hiç bir yan etkisi yoktur aksi taktirde sağlıklı kişiler üzerine sağlıklı bir kalp-damar sistemine olumlu etkisi vardır. Ama içinde bulanan kafein bilirsiniz bazı insanlarda çarpıntı yapabilir (kahvenin de kafein içermesi sonucu bazı insanlarda çarpıntı yapması gibi) bu sizi de rahatsız ederse kullanmayabilirsiniz, ya da panik atak vs gibi bir psikolojik rahatsızlığınız varsa kullanmayınız. Onun dışında pre-workout ürünlerinin bir yan etkisi görülmemiştir. Tabi her daim belirtilen ölçeklerde tüketilmelidir. Şov yapacağım diye gereksiz yere fazla ölçek almak gibi saçmalıklar yapmayın.

En iyi Pre-Workout ürünü hangisi?

Bana en çok sorulan sorulardan biri de bu oluyor. En iyi pre-workout ürünü esasında ucu açık bir soru. Bazı sporcular tabir-i caizse narkotikçi gibi nerede enterasan, kaçak, illegal veya içeriği belli olmayan pre-workout ürünleri var onlara yöneliyorlar. Fakat ben asla onlardan değilim. Ben yasal yoldan girmiş, içeriği temiz olan kaliteli ve rahatsız etmeyen ürünleri tercih ediyorum. Sağlığımı riske edebilecek bir şeyi asla kullanmam ve önermem. O yüzden o tip bilinmedik ürünleri denemeyin.

Yorumları Göster (1)