Kilo Nasıl Alınır? Kilo Almanın Püf Noktaları

Kilo Nasıl Alınır?

Fazla kilo zararlı olduğu gibi az kilo da zararlıdır. Ayrıca görüntü olarak da fazla kilonun kötü gözüktüğü gibi fazla zayıflık da kötü gözükür. Bazı insanların metabolizması çok hızlı çalışır bu nedenle vücuda giren besinler çok çabuk sindirilir yani yakılır bunun sonucu kilo alamazlar, bazen genetik bazen hormonlar bazen de yetersiz beslenmek buna sebep olabilir.

Kilo Almak İsteyen Ne Yapmalı?

Kilo almak için temel mantık olarak günlük ihtiyacımız olan kaloriden fazlasını almamız gereklidir ki vücudumuz yağı tutabilsin. Örneğin günlük 2500 kalori almamız gerekiyorsa bunu 3500-4000’e hatta 4500’e çıkarırsanız kilo almaya başlarsınız. Fakat burda önemli olan bunları vücudunuzda tutabilmek için bunların kullanmanız gerektiğidir. Yani bu fazla kalorileri fitness birlikte uygularsanız o kaloriler size kalıcı olarak kas halinde vücudunuza eklenecektir.

Eğer aşırı zayıfsanız bir doktorla birlikte çalışmanız çok daha doğru olacaktır çünkü nasıl obezite hastalıksa aşırı zayıflık da çözülmesi gereken bir sorundur. Çünkü kan değerlerinizde bir eksiklik/fazlalık vs olması durumunda o sorunu çözmeden verim almanız zor olacaktır. Eğer kilo alma ihtiyacınız 1 ila 10 arası bir kilo değeri ise bu değerleri sitemizden bulabileceğiniz beslenme programlarıyla elde edebilmek mümkündür.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Fitness’ın temel beslenme sistemi protein ve karbonhidrata ağırlık vererek beslenmektir. Bu size kilo almak için yeterli olacaktır. Kilo almak isteyenler için antreman öncesi karbonhidrat içeren besinler(pilav makarna bulgur vs) antreman sonrası ise protein + karbonhidrat(Gainer içecekleri) almak çok daha faydalı olacaktır. Antreman öncesi aldığımız karbonhidrat spor esnasında bize enerji olarak yakılacaktır.Antreman sonrası ise karbonhidrat kaslarınıza enerji vererek yorgunluğunu alacak protein sayesinde de kas inşa etmenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak çok yemeye alışmalısınız. Yani gerçekten çok yemelisiniz her öğünde proteinizi karbonhidratınızı bol bol almalısınız. Özellikle sabah kahvaltıları 3-4 yumurta yemelisiniz. Gün içinde aç kalmamalısınız. Fakat haliyle çok yağlı yiyecekleri çok yemeniz mide sağlınız açısından çok yararlı olmayacaktır, mideniz kimi zaman bulanabilir kimi zaman şişebilir, başlangıçta alışmak zordur. Aynı zamanda tokluk hissi vererek programımızı olumsuz yönde etkiler. Alkol ve koladan mümkün olduğunda uzak durmalısınız. Amacımız sağlıklı kilo almak olduğu için öncelik protein ve karbonhidrattan yana, şeker ve yağdan değil…

Kilo almak için yemeklerimizi hep aynı saatlerde yemeye dikkat etmeli ve gelişi güzel yemeklerden kaçınmalıyız. Psikoloji de beslenmeyi özellikle kilo alamayanlar için çok olumsuz etkiler. Aylarca uğraşıp aldığınız 2-3 kilo yoğun stres hali ve üzüntü ile 1 günde geri verilebilir. O nedenle moralimizi hep üst seviyede tutmalı ve mutlu olmaya çabalamalıyız.Canımızı sıkacak şeylerden uzak durmalıyız.

Bu yazıları okumayı unutmayın:

Kilo Alma Diyeti

Zayıf Sporcular İçin 7 İpucu

Yorumları Göster (2)