Yağ Yakıcı Doğal Besinler

Bazı yiyecekler metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını da arttırmaktadır. Kilo vermek için diyetlere uygun ölçüde aşağıdaki besinleri ekleyerek kilo verme sürecini hızlandırabiliriz.

Hangi Gıdalar Yağ Yakar?

Yağsız et

Et, yüksek oranda protein ihtiva eder ve emilimi vücutta geç tamamlanır. Bu nedenle yağsız et tüketmek günlük kalori yakımını %5 oranında arttırır. Proteinler, yağa ve karbonhidrata göre daha uzun süre tokluk hissi verirler. Hatta bazıları “et yemeden doyamıyorum” derler, doğrudur. Derisi soyulmuş tavuk, hindi, balık, dana eti vb haşlanarak veya ızgara olarak yenilebilir. Ayrıca düzenli et tüketmek, vücuttaki kas oranını arttıracağı için yağ yakımı artar.

Light süt ve süt ürünleri

Araştırmalara göre günde 1000-1200mg kalsiyum tüketimi yağ yakma oranını 2 kata kadar arttırmaktadır. Kalsiyum yağ hüclerinin hacimlerini azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Tabii yağlı süt ve peynirlerden uzak durmalısınız. Yağ yakımı için light yoğurt, süt ve peynirleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Tam buğday unu ve yulaf

Yağ yakıcı doğal gıdaların arasında yüksek oranda lif içeriyor olması ve düşük glisemik indekse sahip olması sayesinde unlu ürünler yerine tam buğday unu ile imal edilmiş ürünleri kullanmak sizi daha uzun süre tokluk hissi verecektir. Bu sayede kan şekeriniz regüle olacak ve daha tok hissedeceksiniz.

Narenciye ve ahududu, böğürtlen

Bu meyveler C vitamini ve flavon yönünden oldukça zengindir. Flavonlar metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Özellikle spordan önce tüketilen C vitamini içeren zengin meyveler yağ yakımını %35’e kadar arttırmaktadır.

Yeşil çay

Katesin isimli antioksidan yağ yakımını hızlandırdığı özellikle de karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, bunlara ek kanser hücrelerinin oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Gün içerisinde 2 veya 3 bardak yeşil çayı tercihen limon sıkarak içiniz.

Kurubaklagiller

Kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya protein ve demir bakımından oldukça zengin besinlerdir. Protein miktarı etle kıyas edildiği zaman baklagillerin yağ miktarı daha az ve kan şekerini yükseltme eğrisi daha düşüktür. Özellikle soyada bulunan kolin isimli bir enzim karaciğerden yağ atımını arttırır.

Balık, Fındık, Badem, Keten tohumu

Balıklar ve yağlı tohumlar yağ yakım hızını arttıran esansiyel yağ asidi içerir. Her gün tüketeceğiniz 10 ila 15 adet fındık, badem, ceviz kilo kaybını hızlandırır. Çorbanıza yemeğinize veya yoğurdunuza da katacağınız keten tohumu da bir başka yağ yakımını arttırma yoludur. Haftada 2 kere de öğünlerinize balık eklerseniz süreci daha da hızlandırabilirsiniz. Balıkta bulunan leptin hormonu iştahı baskılar tok hissettirir, protein miktarı da cabası.

Tarçın

Yağ yağmak için Gün içerisinde tüketeceğiniz yarım çay kaşığı tarçın vücudunuzda şekeri dengeler. Bunun yanında tarçın, yiyeceklerinizin yağa dönüşümlerini azaltmaktadır. Tek başına tarçın yemek yerine tarçını sütünüze veya yoğurdunuza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Acı biber

Kapsaisin adlı madde sayesinde acı biber metabolizmayı hızlandırır. Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin adlı madde metabolizmayı %23 hızlandırmaktadır. Günlük aynı kaloriyi alıp ama yemeklerine acı biber ilave edenlerin etmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği yapılan araştırmalarca da desteklenmekte. Doğal yağ yakıcı besinler arasında en etkililerden biri diyebilirim.

Köri ve hardal

Hardal ve köri yağın depolanmasını azaltıp, kan şekerini dengelemektedir. Salata veya sandviçlerinize yağ yerine ilave edebilirsiniz.

Zencefil ve sarımsak

Yağ yakıcı doğal besinlerden olan zencefil ve sarımsak vücutta vazodilatör olarak etki gösterir yani damarları genişletip vücut ısısını artırmaktadır. Böylelikle metabolizmayı da %20 civarında hızlandırabilmektedir.

Yorumları Göster (3)