Haftada Kaç Gün Çalışılmalı

Haftada Kaç Gün Çalışılmalı

Kas gruplarının haftada kaç gün çalışmak gerektiği vücut geliştirme çevrelerinde hala devam eden bir tartışma konusudur.

GERÇEK

Vücut geliştirme çevrelerinde devam eden tartışmalardan biri, kas gruplarının ne sıklıkta çalıştırılması gerektiğidir.

TEORİ

Kas gruplarını haftada üç kez çalıştırmak iki kez çalıştırmaktan daha fazla kas yapıyorsa, o zaman belki de kas gruplarını daha da sık çalıştırmak daha çok kas yapar.

ARAŞTIRMA

Haftada kaç gün spor yapılmalı konusunda Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamları, ağırlık çalışması sonrası kas gelişiminde gerçekleşen moleküler süreçleri maksimize etmek için, idmanlar arasındaki ideal zaman aralığını belirlemek amacıyla bu süreçleri (mesela enzimlerin faaliyete geçmesini) araştırdı. Bunun için, laboratuvar farelerinin bacak kaslarına direnç egzersizleri yaptırdılar ve 8, 24 veya 48 saat sonra “bacak idmanı”nı tekrarladılar.

BULGULAR

İkinci ağırlık çalışmasını, ilkinden 48 saat sonra yapan farelerde kas gelişiminin moleküler değerleri, ikinci antremanlarını 24 saat sonra tekrarlayanlardan çok daha yüksekti. Bu sonuçlar, Batı Kentucky Üniversitesi’ndeki araştırmacıların insanlar üzerinde yaptığı araştırmayla desteklendi: Bu deneyde de deneklerin çoğu, antremandan 48 saat sonra tamamen yenilenmiş oluyordu.

SONUÇ

Kas gelişiminin uyarılması için 48 saatlik bir süre, 24 saat gibi kısa bir süreye göre daha iyi bir yenilenme zamanı. Aynı kas grubunu kesinlikle en az 48 saat çalıştırmayın. Yani haftada kaç gün spor yapmalıyım sorusunun cevabı aslında 3-4 gün

UYGULAMA

Kas grubu başına azami antrenman sıklığı, günaşırıdır. Araştırmacılar, 48 saatten daha uzun bir yenilenme sürecinin kas gelişmesini daha fazla teşvik edip edemeyeceğine karar verebilmiş değiller. Kısacası iki günde bir antreman yapmak, ideal sıklık olmayabilir ama azami sıklık bu olmalıdır.

 

Yorumları Göster (2)