Squat Nedir? Doğru Squat Nasıl Yapılır?

Squat nasıl yapılır? Squatın Faydaları Nelerdir?

Uygulanan vücut geliştirme teknikleriyle alakalı, onlarca hatta yüzlerce sözcük duymuşsunuzdur. Şüphesiz en çok adı geçen hareketlerden biri de, Squat‘tır. Bu yazımızın devamında sizlere, “Squat nedir?, Squat Nasıl Yapılır? ve Squat’ın faydaları nelerdir?” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Squat Nedir?

Squat kelimesinin dilimizdeki karşılığı, “Çömelme” olarak geçmektedir. Squat, vücut geliştirme hareketlerinde ki, en temel ve önemli hareket türlerinden birisidir. Yapması basit ve küçük bir takım yardımcı aletler dışında, spor aleti gerektirmeden de yapılabilen ve özellikle bel altı kaslarına, kalça ve bacak kaslarına oldukça faydalı olan bir harekettir. Bel altı kaslarının yanı sıra, karın kaslarının oluşumunda da oldukça yardımcı bir hareket olan Squat, bulunduğunuz her ortamda rahatlıkla uygulanabilir. Squat hareketi son dönemde özellikle squatgirl adı verilen bayan sporcular tarafından çokça meşhur edilmiştir. Fakat biz işin moda boyutundan çok fayda boyutuna baktığımız için bu yönüne bakmıyoruz 🙂 Squat Hareketleri temel olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi ağırlıksız olarak, ikincisi ise belirli bir ağırlık kullanılarak uygulanmaktadır.

Squat Nasıl Yapılır?

Squat hareketleri yapılırken, duruş şekli çok önemlidir. Dengeli bir duruş sağlanmalıdır. Zira düzgün olan bir duruş ile yapılacak Squat hareketlerinden daha fazla verim alınmaktadır. En önemli nokta(burayı iyi okuyun) dizlerin bulunduğu mesafe mutlaka ayak parmak uçlarınız hizasında olmalıdır, çoğu amatör sporcu dizlerini ayaklarından daha öne getirip yapıyor ve bu da ciddi diz sakatlıklarına yol açabiliyor. Ayrıca ayakların vücut genişliğinden fazla açılmaması gerekir. Şayet vücut genişliğinde açılmaz ise, vücut ağırlığı sporcunun yanlarına doğru baskı oluşmasına sebep olur. Bu da hareketten gerekli verimin alınmasının önüne geçer. En uygun olanı, ayakların omuz genişliği kadar açık olmasıdır.
Hareketi yaparken, kolların da yere paralel şekilde olması önem arz etmektedir. Squat hareketleri yapılırken, dik durmak yerine vücudun üst kısmının ve kafanın öne doğru hafif eğik olması gerekir. Bu eğiklik ayaklar hizasında olmalı, ve daha fazla eğilmemelidir.
Sporcunun en çok düştüğü yanlışlardan birisi de, kısa sürede kas yapma düşüncesidir. Ancak kas oluşumu, belirli çalışma periyotları içerisinde gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Ağırlıklarla yapılan Squat hareketlerinde de bu durum geçerlidir. Kısa sürede bacak ve karın kasları elde etmek için, daha fazla ağırlıklar ile başlamak, ileri de bir takım sağlık problemleri ile karşılaşılmasına neden olacaktır. Squat başlangıçta ağırlıksız yapılmalı, daha sonrasında aşama aşama ağırlıklı çalışmalara geçilmelidir.

Squat Hareketlerinin Faydaları Nelerdir?

Squat yapmanın Yararları.
Squat hareketlerinin öncelikle bel altı kaslarına, kalça bacak ve karın kaslarına faydaları olduğunu belirtmiştik. Peki Squat hareketlerinin faydaları tam olarak nelerdir?

  • Squat vücudumuzundaki en büyük kas grubu olan bacaklarımızı çalıştırdığı için testosteron üretimi artar, bu da daha fazla güç demek.
  • Squat bacak ve baldır kaslarının şekillenmesi için son derece önemlidir.
  • Squat yapmak kalçayı sıklaştırır ve toparlar.
  • Basen bölgelerini sıklaştırır. Squat sarkmaları engeller.
  • Squat vücudun dik ve sağlam bir duruş kazanmasını sağlar.
  • Squat bel kısmının kuvvetlenmesi için önemlidir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz, çalıştıran bölgelerin tamamını sıklaştırıcı ve şekillendirici etkiye sahip olup, vücudun genel yağ yakımını hızlandırır.

Videolu Squat Anlatımı:

Yorumları Göster (1)