Protein Tozu Süt İle Mi Yoksa Su İle Mi İçilmeli?

Vücut için en gerekli bileşenlerden biri olan protein, aminoasitlerden oluşur. Kasların canlılığı, vücudun düzgün çalışması ve vücuttaki su dengesi proteinler sayesinde gerçekleşir. Protein tozu ise kesinlikle bir besin değil sadece sporcuların beslenmesine yardımcı bir takviyedir. Protein tozu daha çok vücut geliştirmek ve kas yapmak için kullanılır. Doğru kullanıldığı zaman hiç bir zararı yoktur. (Bu konuyu çok detaylı şekilde bu yazıda incelemiştik: Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?) Peki doğru kullanımdan ne anlamalıyız ve en önemli soru ise protein tozunu su ile mi yoksa süt ile mi tüketmek gerekir? Duruma ve vücudunuzun vereceği sinyale göre sorunun cevabı değişecektir.

Süt ile kullanacaksanız öncelikle öğrenmeniz gerek şey laktozu vücudunuz tolere ediyor mu yani süt ve süt ürünleri tükettikten (süt, kefir, peynir vs.) sonra bulantı, şişkinlik, kabızlık, ishal gibi sıkıntılar yaşıyor musunuz eğer yaşıyorsanız tavsiyemiz protein tozunu süt ile tüketmeyin. Ama illa ki süt ile içmekten yanaysanız soya sütü veya badem sütü kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır fakat bu ürünler özel ürün olduğu için biraz fiyatlıdır. Zamanla maddi olarak yıpratır sizi.

Tabi ki sütün ve bu pahalı özel ürünlerin alternatifi vardır. Protein tozunu süt ile tüketemediğiniz durumlarda ya da fazladan vücudunuza karbonhidrat almak istemediğiniz durumlarda, protein tozunu su ile de tüketmeniz de herhangi bir sakınca yoktur. Protein tozu süte göre suya daha çabuk karışmaktadır.

Yağlanmak istemeyenler mutlaka protein tozunu suyla almalılardır, zira ekstradan sütten gelen yağ, sürekli kullanımda sizi az da olsa yağlandıracaktır.

Protein tozlarının vücut tarafından en fazla emilebilme zamanı sabah kalkar kalkmaz ve spor sonrasıdır. Tavsiyemiz, sabahları içeceğiniz protein tozu karışımını sütle, spordan sonra alacağınız protein karışımını ise suyla almanız. Sabahları sütle tüketmek daha besleyici olacağından daha faydalı olur, spor sonrası ise suyla almak kana hızlı karışması açısından bize avantaj sağlar

Diğer sıvı içeceklerle kullanılabilir mi diye aklınıza takılabilir. Mesela meşrubat veya meyve suyu ile toz karıştırılıp içilebilir mi? Bunun size çok fazla bir ekstra avantajı olmayacağı için gerekli değildir. Zira meyve sularının aromaları protein tozlarının aromalarından farklı olacağı için mantıksız olacaktır. Siz vücudunuzun verdiği tepkiyi dinleyerek su ya da süt ikilisinden birini tercih ediniz.

Yorumları Göster (5)