Sıfır Şeker Zero ve Max Kolalar Zararlı mı?

Şekersiz ürünler “sıfır şeker” sloganıyla ve tatlandırıcılarla nerdeyse her yerde görülebiliyor.Sakızlar,gazlı içecekler,diyet dondurma ve tatlılar aspartamlı olarak raflarda satılıyor

Peki Aspartam Nedir?

Aspartam, kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan bir tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir. Aynı orandaki çay şekerinden 180 kat daha tatlıdır. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Aspartam)

 Aspartam ve Yapay Tatlandırıcaların Ne Zararı Var?
Yapay tatlandırılar vücuda girdiğinde şeker gibi davranarak bağırsakta glikoz emlimi görevindeki sensörleri aktif hale getiriyor.Bunun sonucunda vücut da şeker işlermiş gibi aşırı insülin salgılıyor ve kalori alıyor.Bu, zamanla birlikte kilo kaybından daha çok kilo alımına sebep oluyor.Eğer birisi kilo vermek istiyorsa,yapay tatlandırıcılı ürünlere başvurmamalı, bunun yerine doğal besinleri az tüketerek şeker ihtiyacını karşılamalı.

 

Sonuç olarak aspartam,sorbitol,sakarin gibi tatlandırıcıların tamamiyle zararsız olduğunu söylemek zor.Şekerden vazgeçemeyip yapay tanlandırıcıları kullanmak yerine,doğal şeker kaynaklarını az ve dengeli şekilde kullanarak azaltmak,bizce daha mantıklı.