Kolanın Zararları Nedir?

Kolanın Zararları Nedir?

1 bardak kola içtikten sonra kanınızda yaklaşık 10 çay kaşığı şeker dolaşmaya başlıyor.

Bu miktar günlük almanız gereken miktarın 100 katı. Bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz maddeyle özetleniyor

Dakika Dakika Kolanın Zararları

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bu miktar normalde fazla gelip sizi kusturması gerekirken içindeki “fosforik asit” nedeniyle midenizin bulantısını engeller.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar. Şekersiz kolalar her ne kadar şeker içermese de, çeşitli çalışmalarda tatlandırıcıların da vücutta şeker gibi davranabildiğini göstermiştir. Yani şekersizleri masum zannetmeyin.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Kan şekeri hızlı düşüş göstererek ani açlık hissi oluşur. Kan şekerindeki hızlı yükseliş ve inişler ileride sizi şeker hastası yapabilir.

6. Bunun sonucu tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

 

yorum Yap