Sporcuların Yapmaması Gereken Diyetler

Sporcular yer aldıkları spor branşlarına göre enerji harcamakta ve buna göre beslenmektedirler. Sporcu beslenme kategorileri sayesinde belirli bir beslenme programları olan sporcular, bu beslenme programlarına göre besin tüketmekte ve yine bu beslenme programlarının dışına çıkmamaktadırlar. Spor yaparken amaca göre beslenmek gerekir, örneğin kas ve hacim çalışması yapan sporcular için protein ve karbonhidrat alımı çok önemliyken, kilo vermeye çalışan bir sporcu ise, kısıtlı bir karbonhidrat alımıyla özenli bir protein alımı yapmalıdır.

Sporcular istenen siklet hedefine ulaşmak için kontrolsüzce ve antrenörleri ile beslenme koçlarının bilgisi dışında diyetler yapabilmektedir. Bu diyetler, sporcunun sağlığını tehlikeye attığı gibi yer aldığı branş sporunun başarı sonuçlarını da etkilemektedir. Bu diyetler yaygın olarak şok diyetler ya da protein ağırlıklı diyetlerdir. Şok diyetler, genellikle hiçbir şey tüketmemeye ya da çok az miktarda besin tüketmeye yönelik diyetlerdir ve bu diyetlerin uygulanması durumunda, sporcu yeterli besini alamayacak ve enerji ile motivasyon düşüklüğü yaşayacaktır. Aynı zamanda beslenmeyi kısıtlamak, kas yıkımına yol açarak zayıflatacağından zayıflasanız bile sarkmış bir sıkılıktan uzak bir vücudunuz olacaktır. Sporcu sağlıklı beslenme şartları dahilinde bir diyet programı uygulamalıdır. Kas kaybettikten sonra tekrar kas kazanmak çok zordur. Asla protein alımını sıfırlayarak diyet yapmayın.

Sporcu diyet listeleri, sporcuların antrenörleri ve beslenme koçları tarafından doğru bir şekilde düzenlenecektir bu nedenle sporcu böyle bir durumla karşı karşıya kalması durumunda antrenörü ve beslenme koçundan yardım talep etmeli ve antrenörü ile beslenme koçunun uygun gördüğü bir diyet programına sadık kalarak, amaçladığı siklet hedefine ulaşmalıdır.

Diyet ve beslenme ile ilgili okumanızı önerdiğim diğer yazılar:

Zayıflamak İçin Sağlıklı Diyet Listesi

Kilo Alma Diyeti

Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Temel Beslenme Programı

Yorumları Göster (2)