Kas Yapan 5 Yiyecek

Hepimiz çok yiyerek ve ağır spor yaparak belirli ölçüde kaslanıyoruz evet. Peki bu kaslanmanın ne kadarı yağsız kas, ne kadar yağ ve su? Bu noktada yağsız kaslanma için sporcuların beslenmesi son derece önemli ve belirli bir düzende olmalıdır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların alacakları gıdalara ve ek besinlere son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. Sporcu beslenme kategorisi içerisinde kas yaptırıcı besinler oldukça dikkatli ve sınırları belirlenmiş şekilde tüketilmelidir. Peki, kas yapmak için hangi yiyecek türleri tüketilmelidir?

Kırmızı Et

Sığır etinde bol miktarda kaliteli protein vardır. Ayrıca sporcu beslenmesi adına son derece önemli olan çinko, demir ve B vitamini açısından da zengindir. Bu sayede yağsız kas elde edilmesi, tüketimi ile sağlanacaktır. Özellikle doğal beslenmiş sığırın eti, sporcuların vücudundaki yağları azaltır ve saf kas oluşumuna yardımcı olur.

Yumurta

Sporcu beslenme kategorisi menülerinde her zaman yer alan yumurta da kas yaptırıcı besinler arasında yer alır. Hayvansal ürünler arasındaki yumurta, içerdiği protein sayesinde saf kas ve gücün elde edilmesine yardımcı olur. Kolesterolün fazla bulunduğu yumurta sarısı kas yapıcı etkinin en çok olduğu bölümüdür. Ayrıca kas gelişimi için en gerekli 3 amino asit olan lösin, valin, izolösin(BCAA amino asitleri) yönünden çok zengindir. Fiyat olarak da uygun olması, yumurtayı her sporcunun vazgeçemediği en iyi protein kaynağıdır.

Pancar

Trimethylglycin adıyla bilinen içeriği ile karaciğer ve eklemleri onarmaktadır. Bunun yanı sıra kas gücü ve kuvvetine takviye yapar. Pancarın kas elde etme özelliğinden bahsederken iyileştirme ve onarıcı özelliklerini de söylemek gerekir. Spordan önce tüketilen pancar suyunun NOX etkisi yaptığı bilinmektedir.

Portakal

Sporcu beslenmesi açısından en önemli meyvelerden biri de şüphesiz portakaldır. Hemen hemen tüm sporcu beslenme kategorisi listelerinde ona rastlarsınız. Çünkü portakal antrenman ve egzersizlerden önce yenildiğinde dayanıklılığı artırır, kas büyümesine yardımcı olur.

Süt

Kas yapıcı besinler arasında bir diğer hayvansal ürün de süttür. Whey, kazein ve amino asit kaynağı olan sütün omega-3 yağı içermesi kas ve güç yapımında oldukça önemlidir. Uygun fiyatlı olması ve kolay tüketilebilir olması sebebiyle tercih sebebidir. Ara öğünlerde tüketilebilir.

Tüm bu gıdalar gibi kavun, kahverengi pirinç, süzme organik peynir, kinoa, ıspanak, elma, süzme yoğurt ve buğday tohumu da kas yapan ve güçlendiren besinlerden bazılarıdır. Tabi hiç birinin mucizevi etkisi yoktur, listede protein içeren besinlerin yanında, kas inşasını dolaylı yoldan tetikleyen gıdalardan da bahsedilmiştir.

Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Temel Beslenme Programı

Metabolizma Nedir? Nasıl Hızlandırılır?

yorum Yap