Kamu Kamu’nun Faydaları – Amazon’dan Gelen Mucize Mevye

5 gram Camu Camu tozu, 1 adet portakalın 10 katı C vitamini içerir! Kanıtlanmış 7 faydasını sizler için derledik. Hemen oku.

Kamu Kamu(ya da camu camu) , kiraza benzeyen ekşi bir meyvedir. Amazonların yağmur ormanlarında yetişir, günümüzde içeriğinin keşfedilmesiyle birlikte dünya çapında popülerlik kazanmıştır.

Taze camu camu meyvesi oldukça ekşidir. Camu camu, temel olarak belirli besin maddelerinin yüksek içeriği ve C vitamini de dahil olmak üzere güçlü bitki bileşikleri nedeniyle süper bir gıda olarak kabul edilir.

Aşağıda bahsettiğimiz tüm faydaların tıp dergilerindeki kanıtları yazı sonundaki linkte belirtilmiştir.

İşte Kamu Kamu’nun Kanıtlanmış 7 Faydası

 

1. Yüksek C vitamini İçeriği

Camu camu, C vitamini açısından çok zengindir. C vitamini vücudunuzda birçok önemli rol oynar. Örneğin, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve cildinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı destekleyen bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir.

Dahası, C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerinizi serbest radikal adı verilen kararsız moleküllerden korur. Serbest radikaller, hücresel işlevin normal bir yan ürünü olmasına rağmen, stres, yetersiz beslenme ve kirliliğe maruz kalma sonucu çok fazla sayıda oluşabilir.

Serbest radikaller vücudunuzdaki antioksidan sayısından fazla olduğunda, diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir duruma yol açar

C vitamini gibi antioksidanlar açısından zengin yiyecekler yemek, oksidatif stresi önlemeye ve serbest radikal hasarıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Bunun sonucu da olası sağlık problemleri oluşmadan engellenebilir.

Camu camu‘nun 100 gramının 3 gram C vitamini içerdiği tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, güçlü ekşi tadı nedeniyle nadiren taze haldeyken yenir. Genellikle toz halinde satılır. Toz, suyunun tamamı aldığından, taze meyve haline kıyasla gram başına çok daha fazla C vitamini içerir. Toz halinin 100 gramında 13 gram C vitamini içerdiği hesaplanmıştır.

Ürün beslenme etiketlerine göre , kamu kamu tozu, 1 tepeleme çay kaşığı başına (5 gram) C vitamininin Referans Günlük Alımının (RDI)% 750’sini sağlayabilir.

ÖZET
Camu camu, vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi gören ve cildinizin ve bağışıklık sisteminizin sağlığı için hayati önem taşıyan bir vitamin olan C vitamini bakımından zengindir.

2. Güçlü Antioksidanlar İçerir. Peki Antioksidan Nedir?

Camu camu, antosiyaninler ve ellagik asit de dahil olmak üzere flavonoid antioksidanlar gibi diğer birçok güçlü bileşiğin yanı sıra C vitamini ile yüklü olduğu için etkileyici antioksidan kapasitelerine sahiptir

Antioksidanların ne olduğunu hemen hatırlatalım. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan maddelerdir. Vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, zamanla kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlara yol açabilir.

Sigara içmek oksidatif strese yol açan aşırı miktarda serbest radikal oluşturduğundan, camu camu‘nun yüksek antioksidan içeriği özellikle sigara içenlerin zararlarını tolere etmede fayda sağlayabilir(Yine de içmeyin)

20 erkek sigara içen 1 haftalık bir çalışmada, günde 1.050 mg C vitamini içeren camu camu suyu içenler, oksidatif stresi ve C-reaktif protein (CRP) gibi inflamatuar belirteçleri önemli ölçüde düşürdüğü belirtildi.

Dahası, camu camu olmayan sadece standart C vitamini tableti alan plasebo grubunda bu belirteçlerde hiçbir değişiklik olmadı! Bu, camu camu meyvelerinden elde edilen diğer antioksidanların kombinasyonunun, tek başına C vitamininden daha güçlü antioksidan etkilere sahip olduğunu gösterir.

ÖZET
Camu camu, özellikle sigara içenlerin sağlığına fayda sağlayabilecek serbest radikal adı verilen reaktif moleküllerle savaşan bir antioksidan kombinasyonu içerir.

3. Enflamasyonla Savaş

Camu camu, vücudunuzdaki iltihabı azaltmada etkili olabilir. Bu iltihabı dişinizdeki iltihap gibi düşünmeyin, hücresel iltihabdan bahsediliyor. Kronik iltihaplanma, hücrelerinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve kanser, kalp hastalığı ve otoimmün hastalık gibi durumlarla bağlantılıdır.

Camu camu meyve özü, iltihaplanmayı tetikleyen enzim aldoz redüktazı inhibe ettiği gösterilen bir antioksidan olan ellagik asit içerir..

Sigara içen erkeklerde yapılan bir araştırma, bir hafta boyunca 1.050 mg C vitamini içeren camu camu suyu içmenin, inflamatuar belirteçler olan interlökin (IL-6) ve yüksek duyarlı C-reaktif proteini (hsCRP) önemli ölçüde azalttığını buldu.

Aynı etkiler, aynı miktarda C vitamini içeren bir tablet alan bir kontrol grubunda görülmedi. Bu, camu camu’da vücudunuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olan yararlı bileşenlerin bir kombinasyonunun olabileceğini düşündürmektedir.

Camu camu meyvesinin tohumları da güçlü anti-enflamatuar bileşikler içerir ve fareler üzerinde yapılan bir çalışmada camu camu ekstraktın iltihabı bastırdığını bulundu.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, camu camu‘nun potansiyel anti-enflamatuar faydalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

ÖZET
Camu camu’nun enflamatuar belirteçleri azalttığı gösterilmiştir.

 

4. Diğer Faydalar

Kilo Kontrolü

Hayvan çalışmaları, meyvenin yakılan kalori sayısını artırarak ve bağırsak bakterilerini olumlu yönde değiştirerek vücut ağırlığını azaltabileceğini göstermektedir

Kan Şekerinde Dengelenme

23 sağlıklı kişide yapılan araştırmalar, camu camu’nun yüksek karbonhidratlı bir öğün yedikten sonra kan şekerindeki artışı en aza indirebileceğini gösterdi.

Antimikrobiyal özellikler

Bir test tüpü çalışmasında, camu camu’nun kabuğu ve tohumları, potansiyel olarak zararlı bakteri Escherichia coli ve Streptococcus mutans’ı yokettiği belirtildi.

Daha Sağlıklı Kan Basıncı Seviyeleri

İnsan üzerinde yapılan test çalışmaları, meyvenin kan damarlarının genişlemesini teşvik ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gözlemlemiştir.

 

Camu Camu Nasıl Kullanılır?

Camu camu, c vitamini içeren meyvelerin genelinde olduğu gibi ekşidir ve çoğu zaman tek başına tüketmek oldukça zordur. Bunun yerine, camu camu‘yu bir şeyle karıştırarak daha rahat tüketebilisiniz. Örneğin meyve suyu, yoğurt gibi karışımlar ya da direkt su ile karıştırıp bile içebilirsiniz.

Camu camu tozu smoothie, yulaf, müsli, yoğurt ve salata soslarına kolayca eklenebilir . Diğer tatlarla birleştirmek ekşi tadı maskeler ve daha lezzetli hale getirir.

İyi bir ipucu, ısıdan besinlerin, özellikle de C vitamini kaybını önlemek için pişirildikten sonra her zaman yemeğe camu camu eklemektir. Yani ısıtacağınız besinlere başlangıçta eklemeyin..

ÖZET
Camu camu çok ekşidir, bu nedenle onu diyetinize eklemenin en yaygın yolu bir toz veya takviye kullanmaktır.

Camu Camu’nun Yan Etkileri Var Mı?

Camu camu’nun potansiyel yan etkileri, yüksek C vitamini içeriğiyle ilgilidir. Sadece 1 çay kaşığı (5 gram) camu camu 682 mg C vitamini sağlayabilir, bu da bu besin için günlük ihtiyacın% 760’ı kadardır.

C vitamini için Tolere Edilebilir Üst Limit (TUL) günde 2.000 mg’dır. Bundan daha düşük miktarlar çoğu insan için güvenli kabul edilir.

Aşırı miktarda C vitamini tüketmek , ishal ve mide bulantısı gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. Bu semptomlar tipik olarak C vitamini alımı azaldığında düzelir.

C vitamini demir emilimini artırır, bu nedenle aşırı demir yükü olan kişilerin camu camu almaktan kaçınmaları gerekebilir.

Bununla birlikte, camu camu çoğu insan için güvenlidir ve suda çözünen bir besin olduğundan ve dolayısıyla vücudunuzda depolanmadığından C vitamini aşırı yüklenmesi nadirdir.

Önerilen porsiyon büyüklüğünü koruduğunuz sürece, çok fazla C vitamini almanız pek olası değildir. Bununla birlikte, farklı markalar çeşitli miktarlarda C vitamini içerebileceğinden, kullandığınız diğer ürünlerin etiketlerini kontrol etmek mantıklı olacaktır.

Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız, camu camu tozu almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.

ÖZET
Camu camu mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.Yine de aşırı alındığında sindirim bozukluğuna veya hassas kişilerde aşırı demir yüklenmesine neden olabilir. Standart kullanımlarda bir sorun teşkil etmez.

Camu Camu’yu Bebekler ya da Çocuklar Kullanabilir Mi?

Açıkcası bebekler için elimizde bununla ilgili direkt bir bilgi yok. Bununla ilgili günlük alması gereken C vitamini üzerinden doktorunuza danışabilirsiniz. Fakat doktorunuz superfood’lara çok aşina değilse tatmin edici cevaplar alamayabilirsiniz. Bir ipucu: yetişkin bireyler için tavsiye edilen 5 gramlık 1 tepeleme çay kaşığı porsiyonunda 650mg C Vitamini bulunuyor. Bebekler ve çocukların kullanımı için miktarı ayarlamak için lütfen doktorunuza danışın.

 

Sonuç

Camu camu meyvesi gerçekten bir superfood. Günümüzde beslenme çeşitliliğimiz yetersiz, ayrıca endüstriyel tarımın meyve ve sebzeleri organik ürünlere göre daha az vitamin ve mineral içerdiği için bu açıdan vücudumuz mikro besinleri tamamlamada yetersiz kalabiliyor. Camu Camu bu açıdan C vitamini ve flavonoidler dahil güçlü antioksidan olması özellikle bağışıklık, direnç gibi konularda en büyük yardımcınız olacak.

Araştırma sonuçları kaynakları(İngilizce): https://www.healthline.com/nutrition/camu-camu

yorum Yap