Bel Eritme Hareketleri Nelerdir?

Özellikle kilo sorunu olanların, kilolarını vermelerine rağmen zayıflayamadıkları bölgelerden biri de bel bölgesidir. Ayrıca sporcular da yaptıkları çalışmalar ve egzersizler sayesinde istedikleri bel ölçülerine sahip olabilmekteler. Vücut ısınma hareketleri düzenli yapıldığında bellerde bulunan yağların erimesine ve ideal bel ölçülerine kavuşulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sporcu egzersizleri ve sporcu antrenmanları ile de bel eritilmektedir. Bel egzersizlerinde uygulama, pozisyon alma ve beslenme çok önemlidir. Bu sayede beliniz ince ve zarif bir görüntüye kavuşacaktır.

bel-inceltme-hareketleri

En önemli bel inceltme hareketleri yere sırt üstü yatılarak yapılmaktadır. Sırt üstü yatarken eller, ayaklar ve başımızı kullanarak yaptığımız temel vücut ısınma hareketleri ile belinizi inceltebilirsiniz. Bel egzersizleri için özel hareketler de vardır. Bunlardan biri Crunch hareketi denilen egzersizdir. Sırt üstü yattığınızda dizlerinizi bükün ve ayaklarınızın tabanını sağlam şekilde yere basın. Ellerinizi ensenizde birleştirin. Kürek kemiklerinizi de kapsayacak şekilde başınızı, boynunuzu yer ile temasını kesin.

Beş saniye kadar kalkın ve yavaşça tekrar yatın. Bu hareketi 10 kere tekrar edin. Hem bel için hem de karın ve göğüs kaslarınız için ideal bir egzersizdir. Bunun yanında sporcu egzersizleri ve sporcu antrenmanları sırasında sıklıkla rastladığınız emekleme hareketini de uygulayabilirsiniz. Yüz üstü yatın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. Göğsünüzün bulunduğu hizadan yukarı doğru esneyerek kalkın. Beş saniye yukarda kalıp tekrar yatın. Uygulayabileceğiniz bel inceltme hareketlerinden biri de yan açma hareketidir. Yan yatın ve üstteki bacağınızı dizlerinizin bükülmemesine dikkat ederek yukarı kaldırın. Beş saniye yukarda bekleyin ve yavaşça geri indirin. Aynı hareketi diğer ayağınızla da yapın.

Vücut ısınma hareketleri günde, özellikle sabahları, sürekli tekrarlanırsa hem vücudunuz hantallaşmamış olur hem de fazla yağları yakmış olursunuz. Bu nedenle sporcu egzersizleri ve sporcu antrenmanları içerisinde bu tarz ısınma hareketleri antrenmanlar öncesi ve sonrasında sürekli uygulanır. Bel hareketleri sırasında belinizde ağrılar olabilir. Bunun için de bir çarşafı ip haline getirin. Sırt üstü yatın ve ayağınızın birine ip haline getirdiğiniz çarşafı geçirin. Dizlerinizi bükmeden çarşaf yardımıyla ayağınızı kendinize doğru çekin. Ağrıların azalıp güçlenmenize yardımcı olacaktır.

Yorumları Göster (1)