Dumbell ile Çalışmanın Yararları

Fitness yaparken hareketlerin pek çok varyasyonları vardır. Örneğin Dumbell Press’te  Makinede, barla, dumbella, vücut ağırlığıile olduğu gibi. Biz de haliyle pek çok zaman hangisinin daha iyi olduğunu merak ederiz. Bu yazımızda Dumbell ile çalışmanın yarlarından bahsedeceğiz. Bakalım bunlar neymiş?

1- Dengeleyici Kasları Daha Aktif Çalıştırır

Vücudumuzda pek çok farklı kas çeşidi vardır ve bazı kasların görevi ana kasları, çevresel olarak desteklemektir. Serbest ağırlık olarak tabir ettiğimiz dumbell ile yapılan hareketlerde, ağırlıklar dengede tutulmaya çalışılacağı için dengeleyici ufak kas grupları, normale göre daha fazla aktif olur. Bunun sonucu bu ufak kas grupları da gelişir, buradan doğru orantıyla destekleyici ufak kas grupları geliştikçe, hareketin etkilediği ana kas grubu da gelişir.

2- Hareketi Daha Etkili Yapabilirsiniz

Barları her zaman en aşağıdan en yukarı itmek kolay olmaz, fakat dumbell’lar bu konuda daha avantajlıdır. Örneğin Barbell Bench Press’te barı tam göğüsünüze kadar tam indiremeyebilirsiniz. Fakat Dumbel Bench Press’te dumbell’ları bara göre çok daha rahat indirebilirsiniz.

3- Dumbell Eklemler İçin Daha Sağlıklıdır

Barla olan çalışmalarda direklerin ve omuzların sabit kalması nedeniyle eklemler zorlanabilmektedir. Fakat dumbell ile çalışırken hareket doğal pozisyona daha yakın yapılabilir mi eklemlere daha az yük binebilir.

4- Dumbell Daha Güvenlidir.

Olmaz ama oldu diyelim basamayacağınız bir Barbell Bench Press altında kalmayı sanırım hiç birimiz istemeyiz. Fakat konu dumbell olursa basamayacağınız an ağırlıkları dengeli şekilde sağdan ve soldan yere bırakabilirsiniz.

5- İzole Hareketler Yapabilmenize Fırsat Tanır

Kollarınız arası ölçü farkı mı var? Dumbell’lar bunları düzeltmek için harika bir seçim olacaktır. Tekli şekilde çalışabildiğimiz için bu tarz izole hareketlerde dumbell yine vazgeçilmez tercihimiz olacaktır.

Özet

Bu yazımızda dumbell’ın özelliklerini ve avantajlarını anlattık, bu demek değildir ki dumbell’dan başka bir şeyle çalışmayın. Her hareketin kendine has avantajı ve özellikleri vardır. Bizim tavsiyemiz her 2 ayda bir program değiştirerek(örneğin 2 ay barbell bench press çalıştıysanız diğer 2 ay dumbell bench press çalışın) tüm kasların maksimum derecede çalışmasını sağlamak.

Konuyla ilgili buradan bir başka incelemeyle devam edebilirsiniz: Serbest Ağırlık Mı Makine Mi?

yorum Yap