Hangi Besinler Protein İçerir?

Hem olması gereken sağlığımız hem de yaptığımız spor için proteini düzenli olarak almalıyız. Düzenli bir spor hayatımız da var ise haliyle protein ihtiyacımız normale göre daha çok  artacaktır. Bu nedenle bize düşen günlük almamız gereken protein miktarını tam olarak almaya çalışmaktır. Protein ihtiyacımızı gün içinde tamamlayabilmek  için protein tozlarına başvurabilirsiniz. Tabi ki tüm protein ihtiyacınızı protein tozlarından karşılayamazsınız. Protein tozları sadece ektir. Bu nedenle de protein ihtiyacınızı tamamlayıcı besinleri bilip öğünlerinize eklemeniz gerekmektedir. Bu arada Protein Tozu Nedir? diyorsanız tıklayınız.
Eğer çok takıntılıysanız protein tozu kullanmam ben doğal besleneceğim diyorsanız bunun için çok özel bir beslenme programınız olması gerekir(maliyetinden bahsetmiyorum bile) Ayrıca doğal yollardan alacağımız proteinin kana karışma süresi, protein tozuna kıyasla çok çok daha uzun sürelerde gerçekleşmektedir. Bu da proteinin kaslar tarafından emilmesini geciktirir.
Protein içeren doğal besinler 2’ye ayrılır ; Hayvansal ve Bitkisel.

Hangi Besinler Protein İçerir?

Hayvansal Besinler

Kırmızı et, beyaz et(tavuk eti), hindi, balık kısaca tüm et türleri ortalama %20-25 civarında protein içerirler. Bunlar arasında en kaliteli protein kırmızı ette bulunur. Fakat fiyat ve pratiklik olarak da düşündüğümüz zaman en makul olanı tavuk eti ve balık olmaktadır(ton balığı) Kırmızı etin doymuş yağ miktarı fazla olduğu için ilerde kolesterole neden olmaması için haftalık 500-600 gram’dan fazla tüketilmemesi önerilir. Ton balıklarında da (kirlenen doğa nedeniyle) balıklarda civa birikimi olmaktadır. O nedenle ton balığında da haftalık 500 gramı geçmemek gerekir.

Bitkisel Besinler

Her zaman ve sürekli hayvansal protein tüketmek herkes için mümkün olmayabilir. Protein içeren besinler sadece hayvansal besinler değildir. Fakat bitkisel besinlerdeki proteinler hayvan etindeki kadar kaliteli proteinler değildir. Bu yüzden hem bitkisel hem hayvansal proteini bir denge içerisinde tüketmek en doğrusu olacaktır. Bitkisel proteinler nedir? derseniz şunlardır: Soya ürünleri, fasulye ve baklagillerdir. Bunların yanı sıra kuruyemişler(fıstık ve badem) ve tahıllar da protein içerir. Askere gidenler bilir sürekli kara şimşek olarak tabir edilen siyah mercimek yemeği yapılır. Bunun nedeni ise en çok protein içeren bitkisel proteinin mercimekte bulunmasıdır. Her gün yüzbinlerce askere et vermek maddi olarka zor olacağı için bitkisel protein tercih edilmiştir.

Sonuç olarak bir sporcu için en doğru beslenme, protein tozu dahil hepsinin dengelendiği bir beslenme düzenidir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

yorum Yap