Balık Yağı(Omega 3-6-9) Nedir? Ne İşe yarar?

Balık yağı, bünyesinde yüksek miktarda yağ barındıran balıkların dokularından elde edilen yağ çeşididir. Bileşiminde omega-3 yag asitleri, eikosapentaeonik asit (EPA) ve dokosaheksaeonik asit (DPA) barındırır. Başlıca görevi, vücuttaki iltihaplanmaların önlenmesine yardımcı olmak olan balık yağı, vücuda sağladığı birçok diğer fayda sebebiyle mutlaka sporcuların veya spor yapmayanların beslenme programında bulundurması gereken bir besin çeşididir.

Balık yağları, bünyesinde barındırdığı yüksek omega-3 seviyesi nedeniyle birçok kalp hastalığı, yüksek tansiyon, seker hastalığı ve kanser benzeri hastalıkların önlenmesinde oldukça buyuk bir rol üstlenen bir besin çeşididir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak balık yağı tüketen bireylerin kalp krizi riskini %50 ye yakin bir oranda azaltabildiğini göstermektedir. Balık yağı, astım ve benzeri birçok solunum rahatsızlığı sorunlarına yardımcı olabildiği gibi, bünyesindeki EPA ve DPA yardımıyla böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde veya önlenmesinde de buyuk rol üstlenmektedir.

Tüm bu faydalarının yanında, balık yağı, kemik ve eklem sağlığınızın korunmasında üstlendiği rol sebebiyle spor yapan veya yapmayan bireylerde oluşabilecek kemik ve eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, vücuttaki açlık ve metabolizma düzenleyici hormonlardan biri olan leptin seviyesini dengelemesi sebebiyle iştahımızın kontrol edilmesinde buyuk rol oynar. Yapılan araştırmalar, doğru, planlı ve düzenli bir beslenme planının yanında, düzenli olarak balık yağı tüketen bireylerin, vücutlarındaki yağ oranlarında dikkate değer oranda düşüş gözlemlemektedir.

Bunlara ek olarak, balık yağını düzenli olarak tüketen bireylerdeki depresyon veya depresif bozukluklar yüksek oranda azalmaktadır.

Peki, balık yağlarını vücudumuza nasıl temin edebiliriz? Dünya sağlık örgütü, ortalama bir birey için 300-500 mg balık yağı kullanımını yeterli bulurken, düzenli spor yapan bireyler için bu oran 1000 mg ve bazı yüksek performans sporcularında daha da fazlası olarak önerilmektedir. Balık yağları, özellikle soğuk okyanus sularında yaşayan, büyük, ağır ve yağlı olarak bilinen balıkların ( sardalya , norveç somonu, ton balığı, uskumru vb.) içinde ve keten tohumunda yüksek oranda mevcuttur. Ancak, bu balıkları düzenli olarak tüketmek mümkün olmadığından, birçok eczane veya beslenme destek ürünleri satan firmadan temin edilip, düzenli olarak kullanılabilir. Bu ürünler, genellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde üretilmektedir ve tamamen doğal yollarla üretilir. Ancak, yüksek oranda yağ içeren balıklar vücutlarına ve bizim vücudumuza gerekli olan yağ asitlerini dışarıdan aldıklarından, bünyelerinde denize dökülen kimyasal atıklara da maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle, her gün yüksek yağ içeren balıkları tüketmek sağlıklı değildir. Ancak, eğer güvenilir bir firmanın balık yağı haplarını tüketirseniz, bu riskten buyuk oranda kurtulmuş olursunuz.

Balık yağları, midede ekşimeye sebep olabileceğinden, öğünlerle beraber dağınık bir düzende alınmalıdır. Bunun yanında, balık alerjisi vb durumlar ortaya çıkabildiğinden, balık yağı alımından önce doktorunuza veya eczacınıza danışman sizin faydanıza olabilir.

 

yorum Yap