Spor Sonrası Kas Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Spordan sonra kas ağrıları pek çok kişinin yaşadığı bir ağrı türüdür. Kasların büyümesi için mikro yırtıklar şarttır. Biz sporda kaslarımızı zorladığımız zaman kaslarımızda minik yırtılmalar oluşur, bu yırtılmalar dinlenirken onarılır ve onarılırken de büyür. Yani kas büyümesi böyle olur. Özellikle spora yeni başladığımızda bu ağrıyı daha fazla çekeriz sebebi kasların bu duruma alışmamasıdır. Her ne kadar kas ağrıları birden yok edilmesede ağrı süreci aşağıdaki tavsiyelere uyularak hızlandırılabilir. Kas ağrı sürecinin hızlanması için size basit ama yararlı tavsiyeler vericeğiz;

1- Dinlenme:

Kas ağrılarının en önemli ve basit çözümlerinden biri ağrıların dinmesini beklemektir. Özellikle de ağrıyan kas bölümünü dinlendirmek, üstüne gitmemek gerekir. Bu ağrılar genellikle 3-4 gün içerisinde azalarak sona erer. Eğer ağrılar 4-5 gün içerisinde hala dinmediyse üstüne gidilmeden bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

2- Bol Bol Su İçmek:

Vücüdun doğal su dengesini korunması(Hidrasyon), sporcular ve vücüt için çok önemlidir. Bilindiği üzere de suyun vücüda sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Bu yüzden bol bol su içerek vücüdun kendini tamir etmesini hızlandırabilirsiniz.

3- Masaj ve Esneme Hareketleri: 

Antreman sonrasında ve ağrıların devam ettiği günlerde iyileşme sürecini hızlandırmak için masajla kan dolaşımı arttırılıp esneme hareketleri ile kasları açarak kan dolaşımının kaslarının içine süzülmesini sağlayarak ağrı sürecini hızlandırır.

4-  BCAA Kullanımı ve Gıda Takviyeleri:

BCAA vücudun kendisinin üretemediği esansiyel aminoasitlerdir ve dışardan alınması şarttır. BCAA kas gelişimi ve ağrı sürecini hızlandırmada oldukça faydalıdır. Kullanım zamanları ise hem antreman hem de antreman yapılmayan günlerde kulanılabilir. BCAA kullanımı ağrı sürecinin azalmasında ve kas inşasının artmasında oldukça etkilidir. İmkanınız varsa kullanmanızı öneririz.

5- Sıcak/Soğuk Tedavisi:

Ağrı sürecinin ilk 48 saati sıcak soğuk duş yapmak kan dolaşımını arttırır. Bu yüzden ağrı süreci hızlanır. İlk 48 saat içerisinde ise ağrıyan bölgeye buz koymak tercih edilebilir.

6- Ağrı Kesiciler – İlaçlar: 

Pek tavsiye edilmese de ağrıların dayanılmadığı zamanlarda ve günlük hayatta sıkıntı çekilmemesi adına kullanılması uygundur fakat doktorunuza veya eczaneye sormadan kullanılması uygun değildir. Ayrıca kas gevşetici kullandığınız zamanlarda ağırlık kaldırmamalısınız. Zira gevşeyen kasların sonucu sakatlık yaşayabilirsiniz

Kas Ağrıları Nasıl Geçer ? Videolu Anlatım:

yorum Yap