Yulaf’ın Sporcu Beslenmesideki Yeri ve Önemi

Yulaf kuşkusuz sürekli sağdan soldan duyduğumuz fakat tadı hakkında da pek iyi şeyler söylenmediği için yemeye cesaret edemediğimiz bir besin olarak kalıyor çoğu sporcu için. Bu yazıda yulafı inceleyerek neden sporcuların sürekli tercih ettiğini, özellikle spor ve diyet için ne faydası olduğunu detaylıca açıklayacağız.

Yulaf Nedir

Yulaf tam tahıl ürünü olan tahıl çeşididir. İçeriği oldukça zengindir. %19 kaliteli protein %62 kaliteli karbonhidrat %7 yağ ve %12’si de liften oluşur. Yulafı marketlerde satılan şeker dolu mısır gevrekleriyle karıştırmayın. Burada marka verip reklamını yapmak istemezdim ama Eti’den başka bu ürünü doğru dürüst satan yok sanırım. “Eti litatif yulaf ezmesi” ismiyle satılıyor turuncu bir pakette. 1 kase süte ortalama 35 gram yulaf karıştırılarak tüketilir.

Neden Yulaf?

İçerdiği kaliteli kompleks karbonhidrat bizim işimize yarayan en iyi şey. Basit karbonhidratlar gibi kan şekerini ani şekilde düşürüp yükseltmediği için beslenmemize tamamen uygun. Kolesterolu düşürüyor, ayrıca hem uzun süreli enerji veriyor, hem tok tutuyor, hem de günlük almamız gereken karbonhidrat miktarının bir kısmını karşılıyor. Protein miktarı ve lif içeriği de cabası!

Sporcular Neden Yulaf Kullanıyor?

Dediğimiz gibi kaliteli karbonhidratlara sporcuların daima ihtiyacı vardır. O nedenle yulafı her gün bir şekilde tüketmek, bizim hem karbonhidrat açığımızı kapayacak hem de bize sağlıklı şekilde enerji ve güç verecektir. Yulafı sporcular kahvaltıda veya ara öğünlerde sütle karıştırıp alabilir. Hatta isteyen whey protein ile birlikte mikserde karıştırıp da alabilir. Yulaf ezmesi hem kilo vermek hem de kilo almak için idealdir. Kilo almak isteyenler iyi bir beslenme programı ile birlikte ara öğünlerde ek olarak yulafı alabilirlerken, kilo vermek isteyenler ise 1 öğün yerine yulafı alabilir. Sporcular çok fazla et tükettiği için özellikle sebze yemeyen sporcularda sindirim problemleri yaşanır. Yulafın lif içeriği sayesinde de bağırsaklara ve sindirim sistemine faydası oldukça büyük.

Yulafın Tadı Neden Kötü?

Aslında kötü değil, sadece sen alışmadın. Alıştıktan sonra çekirdek gibi yiyebilir hale bile gelebilirsin merak etme. Pek çok sporcu maalesef bundan yakınıyor, bazıları zor yiyor bazıları ise hiç yiyemiyor. Bunu yemek için kolaylaştırıcı yöntemler var. Öncelikle yulafı sütle karıştırdıktan sonra içine bir miktar bal ekleyip 10 dk kadar beklemek yulafı pamuk gibi yapıyor yemesini kolaylaştırıyor(ben uyanır uyanmaz hazırlıyorum bekletiyorum bu sırada elimi yüzümü yıkıyorum giyiniyorum hazırlandığımda yulaf da yumuşamış oluyor) Bu yönteme alışmanız zor olmayacaktır. Bunun yanında yoğurtla karıştırabilirsiniz, mikserden geçirip değişik tatlılar hazırlayabilirsiniz, yumurtayla karıştırıp tavada pişirebilirsiniz. Yani yöntem çok. Yeter ki siz başlayın gerisini damak tadına göre şekillendirirsiniz.

yorum Yap