Kısa Yoldan Hızlı Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Hepimiz bir şekilde bu spora belirli bir zaman ve süre ayırsak da bu süreyi en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Aksi takdirde süreç uzar da uzar. Sonucunda da geçen uzun bir spor dönemi sonrası istediğimiz gibi gelişmeyen bir vücuda sahip oluruz. O nedenle aynı süre içerisinde kısa yoldan vücut geliştirmek için bazı tavsiyeler hazırladık. Bu tavsiyeler mucize yaratmasa da hızlı vücut geliştirme için önemli bilgiler içeriğine emin olabilirsiniz

10- Dinlenmenin Önemli Olduğunu Unutmayın

Gün içerisinde dinlendiğiniz zamanın spor salonunda geçirdiğiniz zamandan önemsiz olduğunu asla düşünmeyin. Dinlenmek spor yapmanız kadar önemlidir. Kaslar dinlenirken ve DOĞRU beslendiğinizde daha hızlı gelişir.

9- Nasıl Antrenman Yaptığınızın Takibini Yapın

Yapılan en büyük fitness ve vücut geliştirme yanlışı yaptığı antrenmanın çizelgesini tutmayıp takibini yapmamasıdır. Size saçma gelse de vücut geliştirmede katkısı sonsuzdur. Takibini yaparak antrenmanınızı her geçen gün üstüne koymanızı ve bu sayede vücut gelişiminizin daha düzenli olmasını sağlar. Profesyonel sporcular bile bu düzeni tutarken sizin hiç tereddüt etmeden yapmanız lazım. Vücut geliştirmenin disiplin işi olduğunu unutmayın.

8- Kendinize Gerçekçi Hedefler Koyun

Fiziksel gelişimde her sağlıklı insanın belirli bir limit içerisinde gelişimi vardır. Bu gelişimi fazla abartıya kaçırmadan kişisel faktörleriniz etrafında gelişim amacı koyunuz. Dopingli fitness modellerine özenmek yerine daha doğal vücutları hedef haline getirin.

7- Temel Egzersizlerden Kaçmayın, Kovalayın

 Özellikle yeni spora başlayanlar ve yeni spor salonuna yazılanlar genellikle artık şınav, mekik, squat yok gibi düşünceye kapılır. Fakat bilim adamları yaptığı araştırmalara göre en temel egzersizler şınav, mekik, squat, deadlift, bench press olduğunu kanıtlamış. Bütün sporcuların bu egzersizlere daha çok yönelmesi mesajı vermiştir. Size başka aletlerde çalışmayın demiyoruz fakat temel hareketleri asla atlamayın. Hızlı vücut geliştirmenin en önemli kuralı temel ağırlık hareketlerini uygulayarak olduğunu unutmayın.

6- Konsantre Olun

Bu en basit tavsiyemiz. Özellikle spor salonunda arkadaşlarınızla veya antrenörlerinizle muhabbet edersiniz. Muhabbeti kesin ya da fazla uzun tutmayın. En azından antrenman esnasında… Telefon olayına hiç girmiyorum bile! Bu işin özü disiplindir.

5- Vücudunu Tanı: 

Henüz bir kaç ay spor yapan birisi vücudunu tanımadığını düşünmesin, çünkü vücudunu tanımak için orta seviyeli bir sporcu yani 1-2 yıl spor yapmış olman gerek. Vücudun hangi antrenmanda daha yararlı olduğunu anlamak demek vücudunu tanımak demektir.

4- Kas Nedir? Nasıl Gelişir? Farklı Kas Türleri Nelerdir? Öğrenin:

Teknik bilgiye sahip olmak her zaman iyidir. Size en ince ayrıntısına kadar öğrenin demiyoruz fakat temel bilgileri öğrenmek sizi bir şey bildiğini sanan antrenörlerden korur. Ayrıca bilgi sahibi olmanın verdiği keyif ile spor bir zorundalık olmaktan çıkar ve hobi olur.

3- Beslenmenizi Doğru Belirleyin: 

Beslenme programı ve düzeni hızlı kas geliştirme amacınıza ulaşmanızda en önemli faktörlerden birisidir. Bu yazıyı okuyan herkes kaslanmak ve kaslarını geliştirmek istiyordur ve bunun içinde bol bol yemek yemelisiniz. Fakat öyle her şeyi yemek yok! Bu bolca yediğiniz şeyler bazı şartları sağlaması gerekecek. Yüksek ağırlıklı olarak protein içeren gıdalarla beslenmek zorundasınız.

  • Bol protein, bol sağlıklı yağ  tüketiminin yanı sıra minimum düzeyde çöp besin (şeker, basit karbonhidrat içeren fast food ürünleri vs.) tüketmelisiniz, bu da disiplin ister.
  • Beyaz pirinç yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine tam buğday yemeye alışmalısınız.
  • Kaliteli besin genellikle kalitesiz gıdaya göre çok daha pahalıdır. Yemek yapmayı öğrenerek bu sorunu aşabilirsiniz fakat bu da zamanınızdan çalacaktır. Yemek yapmak uzun ve zor, yemek yemek ise kısa ve eğlenceli bir iştir.
  • Tükettiğiniz kalori ve makro gıda takibini iyi yapmalısınız.
  • İmkanınız varsa besin destekleri kullanmalısınız.

Unutmayın ki fazla kas yapmak fazla yemekten geçer. Bunun sonucunda kasın yanı sıra vücudunuzda yağ da oluşur. O nedenle yağ tüketimine dikkat edilmeli.

2-Reklamlara Kanmayın : 

Her duyduğunuza her gördüğünüze inanmayın mutlaka araştırın. Özellikle online personal adı altında uzaktan eğitim veren vücut geliştirme hocalarından parayla ders almadan önce iyice düşünün. Unutmayın ki hiç bir hocanın mucizevi bir programı veya önerisi yoktur olamaz da. İrade sahibi olursanız en iyi özel dersten daha fazla verim sağlarsınız. Kendinize iyi bir spor arkadaşı bulun ve onunla birlikte spor yapın. 1 ayda şu kadar kilo ver veya 1 ayda şu kadar kilo al gibi rakam veren besin desteklerinden de uzak durun. Supplement olarak güvenilir besin desteklerini tüketebilirsiniz.

1- Gerçekleri Unutmayın : 

Unutmayın ki sizi bir günde six pack abidesi yapacak veya birden kaslarınızı fırlatacak bir makine, program, ürün vs yoktur.

Fakat bu noktaya kadar gelip verdiğimiz bütün tavsiyeleri uygularsanız başka insanların hatalarını yapmayıp kaslarınızın gelişimini minimum süreye indirebilirsiniz.

Kolay gelsin!

 

 

Yorumları Göster (1)