Kilo Almaya Giriş 101

Kilo Almaya Giriş 101

Kilo Almak

Kilo almak bazı insanlar için çok kolayken bazıları içinse imkansıza yakındır. Kilo alamayan insanların metabolizmaları daha hızlı çalışır. Aynı işi yapan iki kişiden metabolizması yavaş olan insan 3000 kalori harcarken, metabolizması hızlı olan kişiler aynı işi 4500-5000 kalori harcayarak yapabiliyor. İşte bu nedenle kilo alımı zorlaşır. Aslında olay basittir, günde 4000 kalori harcıyorsan, bunu günde 5000-6000 kaloriye çıkartırsan kilo alırsın.Bu tipte insanlar ince yapılıdırlar ve oldukça da çok yemek yerler, peki sorun burda başlıyor? Nasıl doğru yenir?

Sık yapılan yanlışlardan biri de tek seferde çatlarcasına yemeye çalışmak. Hem sindirim esnasında zorluk yaşarsınız hem de gerekli besinleri tam olarak sindiremezsiniz. Günde en az 4 öğün yemelisiniz. En önemlilerinden biri de kahvaltıyı çok iyi ve zengin yapmanız gerekmektedir. Bütün gece aç halde bekleyen kaslar için sabah kahvaltısının önemini siz düşünün. Kilo almak için püf noktalarıdan bahsedersek :

1. Kilo Almak İçin Çok Fazla Yemelisiniz

Vücudunuzu bir makine bir motor gibi düşünün. Yakıtı olmadan çalışamaz, yakıtı biterken de sinyal verir. Eğer beslemezseniz vücut tabiri caizse kendi kendini yemeye başlar ve o zar zor uğraşıp elde ettiğiniz protein bloklarını yani kaslarını tüketir. Günde 6 oğün mutlaka yiyin. Öğün aralarında ise yüksek kalorili fazla yağlı olmayan şeyler atıştırın. Midenizi hiç boş bırakmayın.

2. Yoğunluk Çalışması Yapın

Az tekrar ve maksimum ağırlıkla çalış,tam konsantre ol,set araları nispeten fazla dinlen, aşırı atremandan kaçın

3. İyi Dinlenin

Kilo almaya çalışıyorsanız kalori yaktıracak her türlü egzersizten uzak durmalısınız.Fazladan efor harcamamaya çalışın.

Kilo almak için beslenme önerileri

  • Yüksek protein ve kalorili besinler tüketin : Süt, kuruyemiş, yumurta, fıstık ezmesi, peynir.
  • Çok yemek zor gelebilir ama çok yemeye alışmalısınız.Mideniz zamanla büyüyecektir. İştah açmak için taze sebzelere yönelebilirsiniz, baharatlar, acı biber, az miktar tatlı gibi besinleri yemeklerden önce iştah için alabilirsiniz.
  • Yatmadan 2 saat önce yemek yiyin fakat ağır karbonhidratlardan kaçının. Yağlanmaktan korkmayın, bulk dediğimiz büyüme döneminde yağlanmanız normaldır. Hiç yağ almadan hacim yapılmaz fakat yine de abartmamaya çalışmalısınız.

Ve unutmadan, asla pes etmeyin.

Yorumları Göster (6)