L-Arginine (Arjinin) Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkçesi Arjinin olan, L-Arginine, bir amino asittir. Çoğu pre workout yani spor öncesi kullanılan güç arttırıcı supplementlerde arjinin bol miktarda bulunur. Vücuttaki kan dolaşımını hılandırması, kanda taşınan oksijen miktarını arttırması gibi(NOX etkileri) sağlar, bununla da birlikte performans artışı kaçınılmazdır. Arjininin büyüme hormonunu arttırmayı tetiklediği de bilinmektedir.Arjinin tek başına supplement olarak da satılmaktadır. Bu şekilde kullanıldığında günde 4-5 gram antremandan önce alınması önerilir.

Arjinin doğada hangi besinlerde vardır?

Arjinin amino asidi doğada deniz ürünleri, et ürünleri, yumurta ve soya proteininde bulunur. Tabii bu gıdalardaki arjinin oranları supplement olarak arjinin almaya göre oldukça düşüktür. Arjininin önemli özelliklerinden birisi de içinde uyarıcı, tetikleyici madde bulunmaması sebebiyle(kafein vb gibi) arjinin kullanan kişinin, uyarıcıların yan etkilerine maruz kalmamasını sağlar.

 

 


Arjinin Zararları veya Yan etkileri var mı?

Supplementlerin genel olarak doğrudan bir zararı yan etkisi yoktur, fakat dolaylı yoldan kişiden kişiye göre değişebilcek yan etki ihtimali her şeyde olduğu gibi bunda da vardır. Genel kanıya göre arjinin kullananlarda en sık görülen yan etki kısa süren ishal veya mide bulantısı vb hallerdir. Bunların sebebi başta belirttiğim gibi nitrik oksit(NOX)un etkisi açığa çıkarken bağırsaklarda elektrolit düzeyinin artmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Dozajın aşılmadığı durumlarda yan etki görmek pek mümkün değildir. Mide ve sindirim etkilerini en aza indirmek için çok aç karnına arjinin almamak gereklidir. Bahsettiğimiz gibi sağlık açısından doğrudan bir zararı yok sonuça bu bir amino asit yani proteinin yapı taşı. Fakat yine siz sağlık durumuzla ilgili endişe duyuyorsanız doktorunuzla veya diyetisteninizle görüşmenizde fayda var. Ayrıca doğal olarak, arjininle birlikte performansınız artacağı için yani kan akışınız hızlanacak ve daha fazla efor sarfedeceğiniz için kalp ve damar sağlığınızda bir sorun olmadığından emin olmalısınız, eğer güç artışı sizi rahatsız ediyorsa kullanımı azaltıp veya bırakıp doktorunuzla görüşmelisiniz. Konuyu toparlamak gerekirse arjinin oldukça faydalı ve etkili bir supplement çeşididir. Her supplement çeşidinde olduğunu gibi unutulmaması gerekir ki arjinin de asla mucizevi bir ürün değildir, mucizeyi etkileri de yoktur. Zaten öyle olsaydı supplement olamazdı. Etkisi, arjininle birlikte nitrik oksit üretiminin artması(kan akışı hızlanması,damarların daha fazla kanı taşıyabilmesi,kandaki taşınan oksijen miktarının artması) bunun da bize güç artışı ve kas inşası olarak dönmesi olarak özetlenir. Eğer amatör bir sporcuysanız standart karma amino asitler kullanmanızı öneririm. Fakat biraz bu sporu ilerlettiyseniz arjinin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz

yorum Yap