Arı Poleninin Faydaları Nedir?

Arı Poleni Nedir?

Adını son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz arı poleni bal arıları tarafından üretilen ve mineral, enzim, vitamin yönünden oldukça güçlü bir enerji kaynağıdır. Hücrelerin yenilenmesinde, kansızlık probleminde, yorgunlukla baş etmenizde vs. ciddi yarar sağlamaktadır.

Arı Poleninin Sporculara Faydası Nedir?

Arı poleni kullanımı enerji verdiği için özellikle ağır işlerde çalışanlar ile sporcularda tavsiye edilir. Sporcular için doğal bir doping olan arı poleni sporcuların beslenme listelerinde bulunması onlar için artı yarar sağlar. Sporcuların performansını arttırmada oldukça yararlı bir besin takviyesi olan arı poleni bal ve süt ile karıştırılarak da kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Çin menşeli bir araştırma sonucunda her gün 15 gram arı poleni tüketen sporcuların kalp işlevleri, kas gücü ve dayanıklılıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yine sporla kaybedilen kilonun kontrolü de arı poleniyle sağlanabilir.

Arı poleninin diğer vücut geliştirici ürünlere göre protein, vitamin ve demir içeriğinin daha zengin olduğu kasların gelişmesinde yarar sağladığı biliniyor ve bu bakımdan sporcular için mükemmel bir enerji desteği olduğunu unutmamak gerekir.

Yüzme sporu ile uğraşan sporcular içinde emsalsiz bir enerji kaynağı olan arı poleni kas gücünü arttırdığı için yorulması süresini uzatır bu da yüzücünün performansını uzatır.

Fakat dikkat etmek gerekir ki her vücudun arı polenine ihtiyacı değişiklik göstermektedir. Polenin vücutta sağladığı performans artışı kullanım miktarına göre değişmektedir. Mesela 21-35 yaş grubunda olanlar için düşük dozda arı poleni kullanımı beklenen etkiyi sağlamayabilir bu nedenle vücudun gereksinimi kadar arı poleni tüketmekte fayda var. Beklenen etkiyi görebilmek için günde 15 gram kadar kullanmak gerekir. Bunu da birkaç ay süre ile düzenli kullanmakta yarar vardır.

Polene karşı alerjisi olanların ürün kullanımında çok dikkatli olması gerekir.

yorum Yap