Jinekomasti Nedir? Nasıl Geçer?

Bu konuyla ilgili pek çok soru gelmesi nedeniyle bu yazıyı hazırladık. Öncelikle konuya giriş yapmak gerekirse, göğüs, yapı olarak kadın ve erkekte de aynıdır. Erkeklerde ise kadınlardan farklı olarak göğüs büyümez, bunun nedeni vücutta yeterli miktarda kadınlık hormonu(östrojen) bulunmamasıdır. Kadınlar östrojen salgılayabildikleri için göğüsleri erkeklerden farklıdır. Fakat bazı durumlarda östrojenden bağımsız olarak erkeklerde de göğüs büyümesi görülebilir ve nerdeyse bir kadın göğüsü şeklinde olabilir. Kişileri de oldukça rahatsız eden bu hastalığın adı tıpta “Jinekomasti” olarak isimlendirilir.

Jinekomasti Neden Olur?

Tıbba göre Jinekomasti pek çok neden yüzünden olabilir, siroz gibi ağır karaciğer hastalıkları veya ciddi yan etkiye sahip olan ilaçlar vb durumlar Jinekomasti yapabilir. Fakat çoğu Jinekomasti durumunda bu gibi nedenler gözükmemektir. Bu durum büyük oranda bir nedene bağlı olmadan meydana gelmektedir. Ayrıca ileri düzey sporcularda yasal olmayan steroid/doping alımıyla birlikte Jinekomasti görülebilir, primabolan, sustanon ve anapolan steroidleriyle jinekomastiye yakalanan pek çok kişi vardır. O nedenle dopinglerden her zaman uzak durmalısınız(bahsettiğimiz şey steroid. Protein tozları, besin destekleri vs değil)

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomastinin kesin ve başarılı tek çözümü cerrahi müdahaledir. Cerrahi yöntemle fazlalık yapan yağ dokusu oradan alınır. Bunun dışında başarılı bir yöntem yoktur. Ergenlik döneminde de görülebilen Jinekomasti için genellikle ergenliğin bitmesi ameliyat için daha uygun olur.

Jinekomasti Egzersizleri

Antreman.net olarak göğüs bölgesindeki kas tabakasını arttırmak, bu sayede göğüsü bir nebze de olsa forma sokup Jinekomasti görüntüsünü azaltmak adına fayda sağlayabilecek şınav hareketini öneriyoruz. Bu hareketin %100 tedavi edici özelliği yoktur ama göğüse form kazandırması nedeniyle işe yarayabilir. 2 günde 1 olmak üzere 4 set 10 tekrar şınav yapabilirsiniz.

yorum Yap