Vücudunuzdaki Zayıf Bölgeleri Geliştirme Yöntemler

Sporcu egzersizleri sayesinde fiziksel gelişim, vücudunuzdaki kas oranı ve güçlenme imkanı yakalanır. Sporcu antrenmanları yanında yapılacak vücut çalışmaları ile özellikle gelişmemiş kas bölgelerinde kas oluşumu, güçsüz ve zayıf kalan gölgeler içinde güçlendirme yapılabilir. Bunun için zayıf veya çelimsiz bölge için özel programlar yapılabileceği gibi tüm vücut bir bütün olarak çalıştırılarak oranın eşitlenmesi sağlanabilir.

Zayıf Kaslar Nasıl Geliştirilir?

Antrenmanlara başlanmadan önce spor yapan bireyin zayıf olduğu kas grupları ve güçsüz kalan bölgelerin konu hakkında uzman biri tarafından tespit edilmesi gerekir. Tüm kas gruplarının aynı oranda güçlü olması çok zor bir durumdur. Bu nedenle zayıf bölgenin tespitinin ardından diğer kas gruplarına çalışılması bırakılmamalıdır. Sadece diğer bölgeler için çalışmalar, koruyucu ve gücü kaybetmemeye yönelik egzersizler olmalıdır. Zayıf bölgeye uygulanacak setler ve çalışma zamanı artırılmalıdır. Sporcu egzersizleri zayıf bölge odaklı ancak vücudun değer bölgelerini de kapsayacak şekilde olmalıdır. Örneğin yapılacak sporcu antrenmanları içindeki hareketlerin birkaç kas grubunu birlikte çalıştırması daha güzel sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Zayıf Kas Bölgelerini Geliştirmek İçin Yöntemler

Özellikle split antrenmanlar her bölgeyi çalıştırmaya ve zaman ayırmaya yönelik çalışmalardır. Burada dikkat edilmesi gereken veya bilinmesi gereken durum şudur1; kas gruplarının bilinmesi ve haftalık programın nasıl uygulanacağıdır. Haftada 3-4 gün antrenman yapılmalıdır. Her kas grubu haftada 1 defa çalıştırılmalıdır. Burada zayıf olan bölgeye yönelik setler ve süreler uzatılabilir. Farklı kas gruplarını çalıştıran hareketler ise aynı setlerle devam edilmelidir. Örneğin bench press gibi egzersizler hem göğüs kaslarını hem de triseps kaslarını çalıştıran bir harekettir. Bu nedenle benzer hareketleri yapmaya ağırlık verin.

Sporcu antrenmanları yaparken zayıf bölgeye yönelik hareketin ardından 2 kas grubunu birden çalıştıran hareketleri yapın. Burada dikkat edilmesi gereken ise seçilen kas gruplarından önce büyüğü sonra ise küçük kas grubunun çalıştırılmasıdır. Önce göğüs çalışıyorsanız sonra biseps hareketlerini yapmanız daha verimli olacaktır. Bölgesel vücut gelişimini sağlayan sporcu egzersizleri için 2-3 aylık bir çalışma programı yeterli olacaktır. Bu zaman zarfında besin tüketimi ve uyku düzenine de dikkat etmeyi unutmayın.

yorum Yap