10 Büyük Beslenme Yanlışı

1-DİYETİ 365 GÜN BOYUNCA  BOZMAMAYA ÇALIŞMAK

Genel düşünce kilo verenlerin ya da kas yapmaya çalışanların diyetlerine her gün uyması gerektiğidir fakat bu aslında doğru değildir. Kendinize haftada bir gün ve bir öğün belirleyin ve yemek istediğiniz her neyse abartmadan yiyin ve nefsinizi köreltmiş olun. Mümkün olduğunca bu öğünü sabah saatlerinde yapmaya çalışın, geceye bırakmayın ki yedikleriniz gün içinde yakılabilsin.

2- 1 HAFTADA 2 KİLO ALMANIN 1 KİLO ALMAKTAN DAHA İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK

Fazla kilo almak iyi değildir. Çoğu sporcu antremanlardan önce enerji kazanmak amacıyla karbonhidrata yüklenir ve bunu sınırlamaz, fakat işin ucu kaçabilir ve enerji kazanmaya çalışırken gereksiz yere vücudunuz yağ tutmaya başlayabilir.

Haftada 500 ile 1000 gram’dan fazla kilo alıyorsanız bu genel olarak su ve yağdır. Su ve yağ kiloyu arttırır ama görüntüyü bozar. O nedenle kilo almak isteseniz bile karbonhidrat düzenini de iyi oluşturmalısınız. Yağ olarak kilo almanın bir faydası yoktur.

3-HER ŞEYİ YEMEK

Özellikle spora yeni başlayanlar kas yapmak için her önüne geleni yerler. Vücut geliştirme yapanlar elbette çok yemelidir doğrudur fakat eğer siz de bu işe gönül verdiyseniz ve vücudunuzu tanımadan çok yemeye çalışırsanız eğer bir de metabolizmanız yavaş ise kas yapayım derken vücudunuza yağ depolatmayın.

4-YETERSİZ BESLENMEK

Yetersiz beslenme kas gelişimini azaltır. Eğer günlük ihtiyacımızdan az besin alırsak ve üzerine bir de spor yaparsak vücudumuz kas yıkımına uğrar ve gereken enerjiyi kaslardan elde etmeye çalışır.Bunun sonucu kaslarımız erimeye başlar, bu ne zayıf ne kilolu her vücut tipi için istenmeyen bir durumdur.

5-DERGİLERDEKİ DİYETLERİ AYNEN UYGULAMAK

Dergileriden internetten veya arkadaşlarınızdan bulduğunuz diyetleri tamamiyle aynı uygulamayın. Her diyet programı farklı metabolizmalara farklı kilolara uygun hazırlanmıştır. Siz zaten programa uymaya çalışırken vücudunuzun da programa alışmaya çalışacaktır.Her zaman vücudunuzu dinleyin, zaten bir noktadan sonra işin mantığını öğrendiğiniz zaman o besin programları yaşam tarzınız haline gelicektir.

6-YAĞIN EN BÜYÜK DÜŞMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK

Ceviz, fındık, balık gibi besinlerdeki yağları herkes almalıdır. Bunlar vücut için yararlıdır. Fakat özellikle zayıflamak isteyen kişiler doymuş yağlardan uzak durmalıdır. 1 gram yağda 10 kalori vardır ve bu kalori ne kan şekerine ne de kas yapımına fayda sağlar.

7-KASIN TEK İHTİYACININ ANTREMAN OLDUĞUNU SANMAK

Yanlıştır. Antremandan daha önemli bir şey vardır, o da beslenme. Nasıl benzini koymadan arabanın motorunun çalışmasını bekleyemediğimiz gibi iyi beslenmeden de kaslarımızdan bir şey bekleyemeyiz.İyi beslenmeden ve dinlenilmeden yapılan antremanın zaman kaybından farkı yoktur, inşaatta çalışın daha iyi. En azından para kazanırsınız.

8-DİYETTE YETERSİZ BESLENMEK

Diyet yaparken programınızı çok iyi ayarlayın. Örneğin günlük almanız gereken miktardan yalnızda 300-350 kalori azaltın. Eğer bir anda 1000 kalori azaltırsanız vücudunuz kaslarınızı enerji olarak yakacaktır, bir anda sert diyetlere girmeyin. Boş yere kaslarınızı kaybetmeyin.

9-BAŞKALARININ PROGRAMLARINI KOPYALAMAK

Bazıları, şampiyonların beslenme programlarını alır kopyalar uygulamaya çalışır. Kimse aynı hacimde ve yapıda değildir o nedenle protein ve kalori miktarlarını aynı şekilde uygulamayın.Siz sadece programların temelini örnek alın, gerisini kendi vücudunuza göre kendiniz üretin. Sürekli program değiştirmeyin.

10- DÜZGÜN BESLENMEDEN,BESİN DESTEĞİ KULLANMAK

Sıkça yapılan bir başka hata. Düzgün beslenmeyip besin takviyesi kullanmanın, besin takviyesi kullanmayıp düzgün beslenmekten farkı yoktur. Boşa zaman ve para kaybetmiş olursunuz.Besin destekleri iyi beslenmeyle birlikte kullanılmalıdır.

yorum Yap