Vücut Geliştirme Yaparken Damarlar Niye Şişer?

Vücut Geliştirme Çalışmalarında Damarlar Niye Şişer?

Vücut geliştirme yapanlarda, özellikle antreman esnasında ilk dikkat çeken şeylerden birisi de, damarların şişmesidir. Bunun birden fazla nedeni vardır. Yapılan çalışma sırasında, hızlı çalışan kalp ile beraber vücudun kan basıncı artar. Artan kan basıncı ile kan, damarlarda daha hızlı akmaya başlar. Vücut kaslara daha fazla ve daha hızlı oksijen taşımaya çalışır. Bu da damarların şişmesine etki etmektedir. Böylelikle damarlara istem dışı uygulanan basınç, kaslarda var olan suyun derimizin altında bulunan ve kas dokularını sarmalamış olan “fascia” ismindeki bağ dokuya geçişine neden olur.
Fascia ile kas arasında geçici olarak toplanan bu su, fascia’nın daha ağır bir yapı oluşturmasına neden olur. Böylelikle bu bağ doku, damarlarımızın deriye doğru baskı uygulamakta ve damarların şişmiş gibi görünmesine neden olmaktadır. Yani damar içerisinde herhangi bir baskı oluşmayıp, damarla bağ doku arasında baskı oluşur.Egzersiz sonrasında damarların yine eski haline dönmesinin sebebi ise, vücudun normal işlevine dönmesi sonucunda, kan basıncının normale dönmesi ve ardından bağ dokuya baskı yaparak damarların şişmesine neden olan suyun yeniden kaslara dönmesidir. Bu olay genelde ortalama olarak, 30 dakikalık bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Damarların Şişmesi Normal Mi?

Ayrıca damarların şişkin gözükmesi pek çok sporcunun sevdiği bir durumdur. Zira damarların belirginliği aynı zamanda yağ oranının az olmasını da temsil eder. Güç arttırıcı nox vb supplementler pump etkisi yaparak damarların görünürlüğünü arttırır. Örneğin kol çalışmasından sonra yapacağınız düşük ağırlıkla hızlı şekilde 30-40 tekrar sehpada ön kol ile antreman sonrası damarların görünürlüğünü kısa süreli de olsa arttırabilirsiniz.

Antreman Esnasında Damar Şişmelerinin Zararı Var Mıdır?

Olaya genel anlamda bakıldığında, sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Zira damarların şişmiş bir görüntüde olması, spor sırasında vücutta meydana gelen doğal bir olaydır. Herhangi bir zarar yol açmaz.

yorum Yap