Koşucular ve Bisikletçiler İçin Supplementler

Supplement deyince çoğumuzun aklına gelen spor dalı genellikle vücut geliştirme oluyor. Fakat son yıllarda özellikle yurtdışında supplement ürünlerinin atletizm, koşu, bisiklet, yüzme, futbol, basketbol gibi dallarda çok aktif ve verimli şekilde kullanıldığına şahit oluyoruz. Ben de bu konuyla ilgili bir inceleme yaptım, gerek yurtdışındaki sporcularla konuşarak gerekse supplement sektöründeki firmaların hangi ürünler üzerinden bu atletizim, koşu, bisiklet ve yüzme kulüplerine ürün tedarik ettiğini inceleyerek bir liste oluşturup incelemenize sunuyorum.

1-) Öncelikle protein, bildiğiniz üzere kasların çalıştığı her spor dalı için gerekli en önemli besinimiz. Bunu yarışma esnasında protein tüketmeliyiz gibi algılamayın. Yapacağımız müsabaka her neyse buna hazırlık sürecimizde yapacağımız tüm egzersiz faaliyetlerinde protein açısından zengin beslenmek, kas kütlemizi arttıracak ve bu da belirli bir süre sonunda müsabakalarımızdan daha iyi verim almamızı sağlayacaktır. O yüzden protein alımı, kas inşasını arttırmak adına tüm sporcular için elzem ve birinci önceliktedir. Bu kategorinin supplement ürünleri kompleks protein tozlarıdır.

2-) İkinci olarak bilindiği gibi vücut yüksek efor esnasında depoladığı karbonhidrat rezervlerini kullanmaya başlar. Bir nevi yakıt tankı gibi. Bu sebeple atletizm, koşu, bisiklet, yüzme gibi sporla uğraşan herkesin, bilinçli ve planlı karbonhidrat tüketimi en önemli nokta. Aksini yapmak, deposu yarı dolu arabayla uzun bir yarışa çıkmak gibi olur. Bunun için gün için de spordan önceki öğünlerde günlük karbonhidrat alımımızı yeterli yapmak zorundayız, ayrıca spor esnasında tüketilen enerji jel adı verilen jel karbonhidrat ürünleri de pek çok sporcu için önemli bir destek olmaktadır. Ayrıca yine spor sonrası boşalan karbonhidrat rezervlerini tekrar doldurarak kapasitemizi yükseltmek için yine karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmelidir. Bu kategorinin ürünleri: karbonhidrat jel, izotonik içecekler ve kompleks karbonhidrat tozlarıdır.

3-) Üçüncü olarak yüksek şiddet aktif olarak kullandığımız kaslarımız için onarıcı, geliştirici, toparlayıcı etkiye sahip olan amino asitler… Bunların başında şüphesiz BCAA amino asitleri geliyor. Yani lösin, valin ve izolösin. Vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması elzem olan bu 3 amino asit, sporcular için büyük önem taşımaktadır. Yüksek efor gerektiren koşu, yüzme, bisiklet, triatlon gibi spor dallarında spor esnasında oluşan kas tahribatı amino asit ürünleriyle desteklenmeze kas yıkımı yaşanabilmektedir. Bu kategorinin supplementleri ise BCAA, glutamin ürünleridir.

4-) Dördüncü olarak atletik performansa katkı sağlayacak ürünler gelmektedir. Bunlar creatine(kreatin) ve pre-workout ürünleridir. Kreatin, bilindiği üzere kaslardaki enerji depoları olarak adlandırılan ATP depolarının miktarını arttırarak sprint koşu, futbol, basketbol gibi ani güç gerektiren durumlarda kreatin muazzam verim sağlamaktadır. Ayrıca pre-workout tabir edilen performans ürünleri de tüm atletik spor türlerinde kullanılmaktadır. Pre workout ürünler, performansa yardımcı olacak kompleks amino asitlerin yanı sıra kafein, guarana vb gibi antrenman performansına destek olacak bitkisel özleri de içermektedir.

Konu başlıklarının geneli bu şekilde. Şimdi aşağıda direkt kullanmanızı önerdiğim kombinasyonları belirteceğim. Önereceğim ürünlerin tamamı, büyük spor kulüplerine yaptığım danışmanlıklar sonucu birebir geri dönüşlere göre belirlediğim supplementlerdir. Kısacası önerilen ürünlerin nokta atışı ürünler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

“Bütçe sorunum yok, en iyi supplement kombinini yapmak istiyorum” diyenler:

1-) SiS Advanced Isolate

2-) SiS BCAA Perform

3-) SiS Go Isotonic Energy Jel

4-) SiS Go Energy Powder

5-) SiS Rego Rapid Recovery

“Hem gerekli ürünleri almak istiyorum, hem de bütçemi biraz kısmak istiyorum” diyenler:

1-) SiS Rego Rapid Recovery

2-) SiS BCAA Perform

3-) SiS Go Electrolyte Powder

“Bütçem kısıtlı, az sayıda ürün alayım, o bana yetsin” diyenler:

1-) SiS Rego Rapid Recovery

2-) SiS Go Electrolyte Powder

Neden genellikle Science In Sport(SiS) markasını önerdiğimi sorarsanız sebebi basit, SiS markası Galatasaray Spor Kulübünün A Takımı futbol dahil ürün sponsoru. Oradaki atletizim, koşu, yüzme, futbol, basketbol şubelerinden antrenör arkadaşlarımdan doğrudan bilgi aldığım için hem güven açısından hem de etki açısından bu marka üzerinden gidiyorum. Ayrıca SiS markası dünya çapında Manchester United başta olmak üzere Team SKY gibi çok büyük spor kulüplerinin sporcu gıdaları sponsoru. Bilginize

Sorularınız olursa aşağıdan sorarsanız yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

İyi sporlar!

Yorumları Göster (2)