Sporcularda Kramp Neden Olur? Kramp Nasıl Geçer?

Kramp basit tabir ile ağrılı kas kasılmalarıdır.  Kaslardaki bu kasılma genellikle birkaç dakika devam eder.  Masaj ve esneme hareketleri kasları kuvvetlendirmek bu kasılmaları en aza indirgeyecektir.

Her ne kadar sporcular egzersiz yaparak kasları kuvvetlendirmiş olsa da kramplar birçok sporcuda görülür. Bunlardan başı çeken ise koşuculardır. Kramplar sporcuların performanslarını ciddi oranda etkiler ve istenilen beklenen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Kas kramplarıyla başı dertte olan sporcular yeterince esnetme hareketi yapmalıdırlar. Sıcak havalarda aşırı terleme sonucu da krampların bir diğer sebebidir. Peki terleme neden kramplara sebep olur?  Terleme ile vücut potasyum ve tuz atar bu da kramplara sebep olur. Ayrıca idrar söktürücü ilaç kullanımı da vücuttan aşırı derecede potasyum atar bu da vücutta potasyum eksiğine sebep olur.

Kas krampları yaşayan sporculara tavsiyemiz kaliteli ve dengeli beslenmek bunun yanı sıra doğru nefes almak. Doğru nefes alış verişi ile kaslarınıza daha çok oksijen taşınacaktır bu da kaslarınızı rahatlatacak kaslarınıza kramp girmeyecek demektir.

Bir sporcu yoğun antrenmanlar sırasında ciddi oranda ter atar ter ile kaybedilen sıvı takviyesi önemlidir. Vücudunuza giren su kaslarınıza oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu nedenle antrenman esnasında bol su tüketimine ayrı özen gösterilmelidir. Su sindirim sisteminizi de düzenler bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin.

Kramp en çok deniz sporu ile ilgilenen sporcular için ciddi tehlike oluşturur(boğulma tehlikesi) Böyle bir sorun yaşandığında yapılacak ilk iş yüzücünün kramp giren bölgesine iğne batırmak veya tırnağı ile cimcik atmak olmalıdır.

Sürekli kramp sorunuyla karşılaşan kişilere magnezyum, potasyum ve tuz desteği sağlanmalıdır. Kramp esnasında kas ovularak gevşetilmeye çalışılmalıdır. Yine sıcak uygulama da başka bir alternatiftir. Gün içinde ara öğünlerde tüketeceğiniz bir muz, potasyum ihtiyacınızı karşılayacaktır, ayrıca maden suyu da tüketmenizi öneririm. Yeterli mineral desteği almak sorunu çözemeye yardımcı olacaktır. Düzenli sporla uğraşıyorsanız ise magnezyum desteği öneririm.

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tiplerine Göre Spor

Hangi Besinler Protein İçerir?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

yorum Yap