Kasları Geliştirmenin 5 Yolu

Kas geliştirmek ve sportif, fit bir vücuda kavuşmak için genel kaideler vardır, bu kaideleri başlık altında toplayarak sana anlatacağım, mantığını anladığında konuyu da hemen anlamış olacaksın!

Kasları Geliştirmenin 5 Yolu

Spor Salonuna Gidin

Evlerinizde yapacağınız hareketler ve kullandığınız aletler yeterli olmayabilir. Üstelik işin uzmanından tavsiyeler almak faydalı olacaktır. Bazı hareketleri doğru yapıp yapmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca spor salonlarındaki antrenörlerden alacağınız bilgilerle sporcu beslenme kategorisi durumunuzu da tespit etmiş olursunuz. Şöyle de bir gerçek var, spor salonuna düzenli para ödeyeceğiniz için kendinizi ister istemez spor gitmek zorunda hissedeceksiniz. Elbette bu yazıyı ne zaman okuduğunu bilmiyorum, eğer salgın dönemindeysek spor salonları da tehlikeli fakat en iyi spor gerçekten spor salonunda yapılır. Boş saatlerde gidin. Ayrıca en iyi spor salonunun evinize en yakın spor salonu olduğunu unutmayın 🙂

Sporcu Beslenmesi Mantığını Öğrenin

Sporcu beslenmesi diyince aklımıza hemen yüksek protein alımı, kaliteli karbonhidrat tüketimi, düşük yağ ve yüksek sıvı tüketimi gibi temel noktalar gelir. Evet bunlar doğru ama detaylar tabi ki var. Temel noktaları uyguladıktan sonra gerisinin kendiliğinden geleceğini göreceksiniz, ayrıca mucizevi farklı besinler ya da gıdalar olmadığını da söylemeliyim, kendinizi dergilerdeki programlara çok fazla kaptırmayın 🙂 Lütfen okuyun: Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Temel Beslenme Programı

Tüm Vücut Bölgelerini Çalışın

Sadece kol kası veya sadece göğüs kası çalışmayın. Evet belli bir bölgeye biraz daha ağırlık verin. Ancak çalışacağınız bölgeleri önceden tespit ederek bir orantı oluşturun. Aksi halde iyi gelişim gösteremezsiniz. Her kas grubu bir diğer kas grubundan destek alır, o yüzden her kas grubu dengeli çalıştırılmalıdır. Ayrıca ne kadar fazla kas çalışırsa o kadar fazla büyümeyi teşvik eden hormonlar(testosteron, growth hormonu) daha fazla salgılanarak genel gelişimi destekler.

 

Daima Araştırın

Yeni bilgiler, yeni antrenmanlar, yeni öğünler sizi daima spora daha fazla motive eder, bu sebeple fitness ile ilgili yayınları takip etmek ve uygulanabilir metodları programınıza eklemek faydalı olabilir. Ayrıca antrenman programlarınızı her 2-3 ayda bir uzmanla birlikte güncellemek önemli. Fakat çocuk gibi bir kaç haftada bir yeni programlar denemeyin.

 

Sabit Kalmayın

Her set ve her hafta mutlaka ağırlıkların üzerine koymaya çalışın. Eğer dengeli şekilde ağırlık yükselterek çalışmazsanız kas geliştirmek için kaslarınıza gerekli uyarıyı verememiş olursunuz, kısaca boşuna çalışmış olursunuz. Çok az bile olsa ağırlık arttırmak önemli, bunu uygulamaya çalışın. Uygulamaya çalışırken ağırlığı düzgün yapmaktan ödün vermeyin. Son setin günahı olmaz yine de 🙂 Yani son setlerin sonlarına doğru bazen düzgün yapmaktan ödün verilebilir.

 

Bir Spor Partneri Edinin

İddalıyım, iyi bir spor arkadaşı en iyi supplement’ten daha etkilidir. İyi bir spor arkadaşınızı olsun, birbirinizi motive edin. En önemlisi ise birlikte antrenman yaparak hareketlerde birbirinize yardımcı olun. Bu sayede kas geliştirmek için ciddi bir avantajınız olacak. Çünkü zorlamazsanız gelişemeyeceksiniz…

Besin destekleri(Supplement) kullanın.

Whey protein, kreatin, ve BCAA gibi besin destekleri, yıpranan kaslarınıza gerekli yakıtı sağlayarak kas gelişiminize doğrudan katkı sağlayacaktır. Özellikle kış döneminde maksimum kütleyi elde etmeye çalıştığınız dönemi en verimli şekilde geçirebilmek için supplement kullanımı önemli.

Yorumları Göster (2)