Yağ Yakmak İçin Koşmak Yeterli Mi?

Doğru ve sağlıklı bir beslenme programımız olmadan uyguladığımız hiçbir yöntem fazla yağlarımızdan kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Yağlarımızdan bir nebze kurtulsak bile istediğimiz sıkılığa ulaşamayabiliriz. Yağ yakımından etkili bir sonuç alabilmek için doğru ve özenli beslenme, kardiyo egzersizleri, ağırlık antremanları ve yeterli dinlenme olmazsa olmazdır

Kardiyo egzersizleri(koşu, bisiklet vs) yağ yakımı için etkin egzersizlerden sadece bir tanesidir. Evet kardiyo sayesinde yağ yakılır fakat mükemmel sonuca ulaşılmaz. Mükemmel sonuçlar için demin yukarda sıraladığımız ögelerin hepsini birden uygulamamız gereklidir. Kardiyo çalışmalarında parçalanan yağ asitleri enerjiye dönüşerek sarfettiğimiz efor esnasında kullanılır. Ağırlık çalışmalarında ise bu durum harcadığımız kalori miktarının arttırılmasıyla olur ve vücut daha uzun süre yağ yakabilir. Burda anlatmak istediğimiz kardiyo yaparken vücut sadece o sırada yağ yakımı yapar fakat ağırlık antremanları yaptığımızda vücut, ağırlık antremanını yaparken, sonrasında hatta dinlenirken bile yağ yakmaya devam eder. O nedenle kardiyoyu ve ağırlığı kombinleyip çalışmak yağ yakımı etkisini oldukça arttırır.

Dinlemenin ise etkisi gerçekten çok önemlidir. Eğer vücut girdiği yoğun çalışmalar sonucu dinlemezse, beyin “tehlikedesin” sinyali verir, bunun sonucunda da vücut kendini tabiri caizse koruma altına alır, metabolizmayı yavaşlatır, daha fazla yağ ve su depolama eğilimine girer. O nedenle her çalışma sonrası 24-48 saat arası dinlenme ve günlük en az 7 saat uyku şarttır.

Kardiyo çalışmalarında yağ yakımı doğru nabız aralığında ve mutlaka 13-15dk’dan fazla sürmelidir. Hatta minimum 20 dakika sürmelidir. Zira 12 dakikanın altında yapılan kardiyo çalışmalarında vücut yağ depolarını etkin şekilde kullanamaz. Bu süre kişiden kişiye değişse de ortalama süre budur. Kardiyo yaparken nabız hızımıza bağlı olarak vücut enerji kaynağı olarak depoladığı yağları kullanacağından yağ asitlerinin parçalanıp enerjiye dönüşebilmesi için belirli süre egzersizin devam etmesi gerekir.

yorum Yap