Zayıflama Hapı Nedir(!)?

Senede 3-4 kere “Zayıflama hapları ölüm getirdi” haberi okuyoruz. Buna rağmen ders alamıyoruz. Peki nedir bu hapların aslı astarı? 

Yalan vaatlerle satılan bu ürünler sadece Türkiye’de değil pek çok ülkede tehlike şaçıyor. Aynı bizde olduğu gibi Amerika ve Avrupa’da da bu ürünler satıştaydı. Fakat anında şiddetli bir şekilde cezalandırılarak üreticilerin önü kesildi.

Kolay ve kısa sürede kilo vermek herkes ister. Yağlarımızdan diyet veya spor yapmadan sadece hap içerek kurtulmak herkese çekici gelir. Fakat bu ürünlerin hiç biri tamamiyle masum değildir. Bir kısmı zaten komple işe yaramaz. Bir kısmı da başlangıçta bir kaç kilo verdirse bile sağlık tehtidi her zaman içerir

Kilo problemi olanlar bu ürünleri ısrarla kullanmalarının 2 temel bahanesi var

1: Bu ürünler genellikle bitkisel ilaç kapsamında satılıyor. Halk da ürünü bitkisel yani doğal diye düşünüp zararsız,masum olarak görüyor.

2: Ürünleri pazarlayan firmalar aldatma olarak ürün içeriğini herkesin tanıdığı bildiği meyve veya sebze oluyor (elma, lahana, biber haplarını hatırlayınız) veya Çin’den Hindistan’dan egzotik meyve isimleri kullanılıyor(Açai berry, Goji berry, Hoodia yosun vs) Sonuç olarak bu ürünler doğal ve zararsız adı altında kolayca alıcı bulabiliyor. Bu arada zararlı olanlar açai berry, goji berry vs değil, aksine bunlar şifa derecesinde faydalıdır.

Zayıflama Hapı Nedir?

Son günlerde sürekli gündemde olan ve ölümle dahi sonuçlanabilen veya ciddi sağlık sorunları çıkartabilen altın çilek hapları da bu tür şarlatanlıklarından birisi. Asya kökenli bu meyvenin kendisinin de hapının da kilo vermeye hiç bir katkısının olmadığını biliyoruz. Ne var ki özellikle internet ve reklamlar bu ürünlerin pazarlanmasında en etkili şekilde kullanılıyor.

Bazı televizyonlarda bu haplar “kilo verdiden mucize” olarak haber dahi oldu. Kısaca ürünleri bir şekilde satıp ciddi paralar kazandılar. Fakat insanlar sağlıklarını hatta canlarını kaybettiler. Bu hapların kilo verdirirken sağlığımızı tehlikeye atmasının sebebi içeriğindeki iki madde. Bu maddeler

Sibutramin veya Efedrin gibi yüksek dozda rastgele kullanıldığı zaman sağlığa ciddi zarar veren maddeler. Bu maddeler ürünlerin içinde gizlice ve yüksek dozlarda ekleniyor. Etiketlerdeki içeriğe asla yazılmıyor. Herhangi bir kontrol de yok. Bu hapları kullananlarda bilmeden zararlı ve toksik kimyasal maddeleri vücutlarına sokmuş oluyor. Yani adeta kendilerini zehirliyorlar

Zayıflama Hapı Zararlı Mı?

BENİM ÖNERİM

Markaları ve vaatleri ne olursa olsun zayıflama hapları üretim ve satışı kaldırılmalı. Özellikle internetten basit siteler kurup bol reklamla bu ürünleri pazarlayanlara caydırıcı ceza gelmeli. Yalnız bitkisel ürünlerin değil, vitamin, mineral ve diğer destek ürünlerinin de sadece ve sadece eczanelerde satışına müsaade edilmeli.

‘Sibutramin’e dikkat!

BİR UYARI

Bu dolandırıcıların en çok kullandığı kimyasal sibutramin
Hindistan veya Çin’den gelen bu madde hangi dozda nerde nasıl kullanıldığı asla bilinmiyor
Sibutramin zamanında reçeteyle satılan bir zayıflama ilacıydı. Kalp, beyin ve diğer organları zarar verdiği görüldüğü için tüm dünyada üretimi ve satışı derhal yasaklandı.
Geçtiğimiz yıl yasaklanan kırmızı biber hapının içinde de bol miktarda sibutraminin bulunduğu yani zayıflama etkisinin kırmızı biberden değil, bu kimyasal ve toksik maddeden sağlandığını biliyoruz.
Düşünün binlerce araştırmalar sonucu üretilen(reçeteli satılan ilaç olandan bahsediyorum) sibutramin bile zararı nedeniyle yasaklanıyorsa, rastgele ve merdiven altı üretilen dandik zayıflama haplarının akibetini siz düşünün.

 

yorum Yap