Sporcuların Beslenmesi Hakkında Önemli Detaylar

Sporcu beslenmesi farklı spor dalları ile uğraşanların farklı vücut yapıları ve yeteneklerine göre belirlenen sporcu besleneme kategorisi içeriklerinden oluşmaktadır. Özellikle profesyonel sporcuların mutlaka uygulamak zorunda oldukları sporcu diyet listeleri ile yapılan sporda başarılı ve verimli olması sağlanır. Yapılan sporun çeşidine göre fizyolojik gereksinimler de farklılık gösterecektir. Kas gücü, kilo dengesi, hız ve deneyim gibi birçok farklı gösterge beslenme eşitliliğini de değiştirecektir. Beslenme için dikkat edilmesi gereken önemli detaylar şöyledir

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

  • Vücudumuz günlük ortalama 50 çeşit besin öğesine ihtiyaç duymaktadır. Spor branşına, antrenman programına ve çevresel koşullara göre alınacak besinler belirlenmeli ve bu ortalama besin öğesi çeşitliliğinin altına düşülmeden sporcu diyet listeleri oluşturulmalıdır.
  • Ne önemli besin öğesi, sudur. Vücudumuzun ve kas yapımızın %70’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle suyun tüketimi asla azaltılmamalı ve sıvı kaybına mahal verilmemesi gerekir.
  • Sporcu beslenme kategorisi içerisinde ideal vücut ağırlığını korumaya yönelik beslenme yapılmalıdır. Aşırı beslenme kiloyu, eksik tüketim ise zayıflamayı beraberinde getirecektir.
  • Kramp sporcuların en sık karşılaştıkları sorundur. Bu sorununun temel nedeni terleme ve su kaybıdır. Sporcu içecekleri ve su tüketiminin artırılması ile sıvı kaybı önlenmeli ve tuz gereksinimi de sağlanmalıdır.
  • Sporcu beslenme kategorisi dahilinde kilosu çok olan sporcuların çay tüketimini artırmaları gerekir. Çay içindeki kateşinler ve flavonoidler ile bir antioksidan özelliğine sahiptir. Sporcular için gerekli enerjiyi ve sıvı-elektrolit uyumunun yakalanmasına sebep olduğundan, vücut ağırlığını azaltmak ve korumak için en ideal içecek, çaydır.
  • Çok sık olmamakla beraber, konsantrasyon artışı için kahve tüketimi de mutlaka sağlanmalıdır.
  • Günlük protein miktarının tespiti ve ardından sporcu diyet listeleri içerisinde protein destekli menüler hazırlanmalıdır. Protein sporcular için en önemli besin gurubudur. Çünkü kas gelişimi ve kas gücünün sağlanması için çok değerlidir.
  • Hayvansal gıdaların tüketimi değerli ve önemlidir. Yumurta ve yoğurt antrenmanlar öncesinde tüketimi yapılması gereken gıdalardandır.
  • Meyve ve sebze tüketimini ilave vitamin destekleri ile yapılmalıdır. Özellikle fiziksel gelişimde olan sporcular vitamin takviyesi yapmaları daha çabuk güçlenme ve antrenmanlarda daha güçlü olmalarını sağlayacaktır.

Sporcu beslenmesi örnek menü için bu programı baz alabilirsiniz: Vücut Geliştirme Beslenme Programı

yorum Yap