Spor Sonrasında Yenilmemesi Gerekenler Listesi

Spordan Sonra Ne Yenmez?

Spordan sonra tüketilen besinler, spor öncesinde tüketilen besinlerden ya da diğer zamanlarda tüketilen besinlerden daha önemlidir. Sporcu diyet listeleri içerisinde yer aldığı gibi spor sonrasında tüketilen besin kombinasyonları protein, karbonhidrat ve sudan oluşmaktadır bu nedenle spor sonrası tüketilen besinler de bu kombinasyonlara uygun olmalıdır fakat pek çok kişinin genel olarak yaptığı bir hata olarak; doğru bilinen yanlış besinler tüketilmektedir. Spor sonrasında yenilmemesi gereken besinler;

Enerji Barları

Son zamanlarda pek çok kişi, spor sonrasında enerji barları tüketmektedir. Oldukça rağbet gören ve atıştırmalık olarak tüketilen enerji barları, sanılanın aksine spor sonrasında tüketilmesi önerilmeyen besinler arasında yer alıyor. Oldukça yüksek miktarda şeker barındıran enerji barları, şekerinizi ani yükselterek büyüme hormonlarının salınımını baskılayabilir. Spordan çıkan kişilerin, tam tahıllı ekmek ile yapılmış bir tost ya da meyvelerle karıştırılmış yoğurt yemesi daha makul.

Gazlı İçecekler

Spor sonrasında tıpkı enerji barları gibi sıklıkla tüketilen gazlı içecekler ya da meyveli içecekler, çok yüksek şeker oranına sahipler bu nedenle spordan sonra tüketilmemesi, hatta genel anlamda sık tüketilmemesi gerekiyor.

Ekmek

Ekmek, vücut içerisine giriş yaptığı anda kendisini şekere dönüştüren bir gıdadır bu nedenle tam sporcu beslenme kategorisi içinde yer alan tahıllı ekmekler dışında diğer ham maddelerden yapılan ekmekleri, spor sonrasında ve genel anlamda tüketmemek gerekiyor.

Tuzlu Atıştırmalıklar

Yüksek tuz oranına sahip tuzlu atıştırmalıklar, spor sonrası tüketildiğinde vücudun su ve tuz dengesini bozuyor bu nedenle spor sonrasında tüketilmemesi gerekiyor.

Peynir

Peynirler, işlenmiş gıdalar olarak yüksek tuz miktarlarına sahip besinler olduğu için spordan sonra tüketilmemesi öneriliyor.

Sporcu sağlıklı beslenme konusunda da tıpkı sporda olduğu gibi kendini geliştirmek istiyorsa eğer bu adımlar hedefin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

yorum Yap