Harika Kollar İçin 5 Egzersiz

Vücut geliştirme isteği olan veya fiziksel olarak fit olmak isteyenlerin hemen hemen hepsi öncelikle güzel bir kol ve kaslı bir yapıya sahip olmak isterler. Kolların kaslı ve geniş yapısı ilk aşamada sağlanmak istenen vücut geliştirme hareketidir. Sporcu egzersizleri açısından da daha kolay ve evlerde bile bireylerin yapabilecekleri egzersizlerle sağlandığından, kolların kaslanması daha kolaydır. Ancak daha büyük kol kaslarına sahip olmak için sporcu antrenman çalışma programı uygulamalıdır.

Harika kollara sahip olmak için gerekli 5 egzersiz hareketi

Dumbbell Hammer Curls

Hepimizin bildiği basit bir harekettir. Dumbbell’ler her iki elin avucunda tutulur. Ayakta normal duruş halindeyken dirsekler sabit kalacak şekilde nefes verilerek omuzlara doğru Dumbbell kaldırılır. Eller sırayla, pozisyon değiştirmeden tekrarlayarak uygulama yapılır. Sporcu egzersizleri içinde sıklıkla gördüğünüz bu hareket ile ön kol kaslarınız gelişecektir.

Dumbbell Biceps Curls

Bu hareketi yapmak için ayakta normal duruş sırasında avuç içleri vücuda bakacak şekilde durulur. Her iki eldeki Dumbbell’ler dirsekler sabit kalacak şekilde aynı anda omuz istikametine doğru kaldırılır. Kaldırma esnasında avuç içlerinin yukarıya doğru dönmesi, bileklerden, sağlanmalıdır.

Spider Curl

Sporcu antrenman çalışma programlarında sıklıkla yapılan ve kol kaslarının daha büyük boyutlara gelmesini sağlayan bu hareket için, kolların dirseklerden itibaren 45 derecelik eğimde olması sağlanır. Göğüs dayanan platformlarla yapılan bu hareketle halter iki el avuç içleri ile tutulur ve çene hizasında doğru kaldırılır. Çok büyük gelişme ve kasların şişmesi için etkilidir.

Alternate Incline Dumbbell Curl

Bu Sporcu egzersizleri ise sırtın dayanıldığı pozisyonlarda uygulanabilir. Sırt dayama platformu 40 derecelik açı ile dururken yaslanılan platformda dirsekleri vücutta sabit kalacak şekilde, avuç içimizdeki dumbbell’lerin göğüs hizasına doğru kaldırılması ile yapılmalıdır. Ayakta yaptığımız hareketin, yaslanarak yapılan halidir. Ancak kol kaslarının aktifliği ve gelişimi için son derece etkilidir.

Reverse Plate Curls

Bu egzersiz sporcu antrenman çalışması içinde ön kolun kası ve kaldırma gücü ile gelişimini sağlar. Ayakta normal duruş halinde iki elle tutulan ağırlık plakası, dirsekler sabit kalacak şekilde, eğilmeden, sağa sola sallamadan, sadece ön kol kasları kullanılarak bacakların alt kısmından kaldırılır ve bacakların üst kısmından yine aynı noktaya indirilir.

 

Yorumları Göster (2)