Fazla Protein Almak Zararlı mıdır?

Fazla Protein Almak Zararlı mıdır?
Evet. Gereğinden çok fazla protein almak, vücut için zararlı görülmektedir. Dikkat edin protein tozundan bahsetmiyoruz, normal gıdalardan aldığımız proteinler de dahil.

Fazla protein almanın zararları, şunlardır;

  • Vücut ihtiyaç duyduğu protein miktarını kullanarak, fazlasının yağa dönüşmesini sağlar ve fazla proteini vücutta yağ olarak depolar. Bu durum hem sporcunun kilo almasına, hem performansının düşmesine, hem de kas oluşumunun daha yavaş seyirlerde ilerlemesine neden olmaktadır. Yani kas yapmaya çalışırken aksine yağlanmayla sonuçlanabilir.
  • Fazla protein nedeniyle, ürik asitlerin böbrekler tarafından atılması, yoğun bir çalışmayla gerçekleştirilir ve böbrekler yorulur. Buna bağlı olarak, vücut susuz kalır.
  • Proteinin vücuda yoğun bir şekilde alınması, vücuttan kalsiyum atılmasına hız verir. Bunun nedeni olarak sporcu, daha kolay sakatlanabilmektedir.
  • Fazla proteinin hayvansal ürünler tarafından alınması durumunda, kolestrol ve katı yağ alımı da fazla olacaktır. Böylelikle kişi de ilerleyen yaşlarda kalp ve damar rahatsızlıklarının görülme oranı, normal bireylere göre daha fazla olabilir.

O nedenle standart limitler arasında, örneğin 70 kilo bir fitness sporcusu için günlük 120-140 gram protein hem sağlık hem de kas inşası için yeterli olacaktır(100 gram ette 20-25 gram protein, 1 yumurtda 7 gram protein olduğunu bilin). Günlük 2,5 litre su da içmek özellikle böbrek sağlığı için oldukça gereklidir.

Bazı insanlar maksimum kas gelişimini fazla protein alarak olacağını zannedip günlük 400-500 gram protein almaya çalışıyor. İşte sağlığa zararlı kısmı bu şekilde başlıyor.

Yorumları Göster (1)