Sporcularda İdeal Vücut Ağırlığı Nedir?

Sporcu vücut ağırlığı hangi rakamlarda idealdir demek için öncelikle sporcuların veya bireylerin boy, kilo ve yaş endeksinin hesaplanması gerekir. İdeal vücut ağırlığı için genellikle olması gereken ağırlığın 5 kilo az veya fazla olması sorun olarak görülmemekte. Ancak önemli olan bir diğer değer de yağ oranıdır. Fit ve zinde görünüm için yağ oranının da ortalamanın üzerinde olmaması gerekir. Sporcu beslenme alışkanlıkları ve devamlılıkları ile ideal kilosunu ve vücut ağırlığını koruyabilir. Ayrıca düzenli spor yapmayı bırakmamalıdır.

Boy ve kilo orantısı uzmanlar tarafından genellikle örnek olarak, 1.78 cm boylu bir erkek için şişmanlık 78 kilodan sonra başlar. 70 kilonun da altına düşmemelidir. Kadınlar içinse bu rakamlardan 3 çıkarılır. Yani kadınlar için şişmanlık 75 kilodan sonra başlar. Sporcu vücut ağırlığı hesaplanırken ayrıca, boydan 150 çıkarıp, çıkan sonucu 4 e bölmek gerekir.

ideal-kilo

Yani 178 – 150 = 28 28/4= 7

Çıkan 7 rakamını kilomuzdan çıkardığımızda elde edeceğimiz 171’den 100 çıkarılır ve 71 kg ideal kilo olarak tespit edilir. Kadın içinse 68 kg idealdir, denir. Bu tarz hesaplamaların farklı ve daha detaylı olanları elbette var. İnternette ufak araştırmalarla hemen bulunabilir. Beden kitle endeksi bu konuda en çok yapılan hesaplama türüdür. İdeal vücut ağırlığı hesaplamasında BMI= kilo/boy karakökü olarak hesaplanır. Sporcu beslenme menülerini buna göre hazırlar ve ideal kilosunda kalır.

tarti-ve-sporcu-kadin

Sporcu vücut ağırlığı rakamlarına ulaşması yeterli değildir. Aynı zamanda vücuttaki yağ oranının da normal seviyede olması gerekir. İdeal vücut ağırlığı için bireylerin beden tiplerinin ve bulundukları yaşın da önemi vardır. İfade edilen ve tanımlanan sporcu beslenme düzenleri sayesinde hem ideal kilo ve vücut ağırlığı yakalanır hem de vücuttaki yağ oranı da uygun kriterlerde tutulmuş olur.

Yorumları Göster (1)