Protein Tozu Alırken Bilmeniz Gerekenler

1. COK UZUN SÜRE AYNI PROTEİNİ KULLANMAYIN Uzun süredir aynı marka ve aynı ürünü kullanmak iyi değildir. Arasıra değiştirmeniz yararınıza olacaktır

2. EN İYİ PROTEİNİ ALIN  En iyi protein nasıl mı alınır? Cevap : Hepsinden alarak.Örneğin casein(kazein) pdoteini glutamin açısından oldukça zengindir ve uzun sürede emilir, soya proteini isoflavini içerir ve laktoz içermez, whey proteininde de yüksek oranlarda BCAA bulunur, ve doğal olarak bakarsak da yumurta yüksek kalileli protein içerir ve laktoz ihtiva etmez.

3.PROTEİN ALIMlLARINI ARTIRIN Yeteri kadar protein aldığınıza emin misiniz? Günlük aldığınız protein miktarını 50gr artırın ve bir ay sonra farkı görün.

4.HER ÖĞÜNDE MUTLAKA PROTEİN ALIN Eğer günde 4-6 öğün yemek yiyorsanız, aldığınız protein miktarlarını eşit ölçüde bölün. Günde 5 öğün yiyorsunuz diyelim ve tdplamda 200 gr protein alacaksınız. 5e bölün 5 x 40 gr = 200gr protein

5.UYGUN ZAMANLI PROTEİN ALIN Antrenman bitiminde hızlı emilebilen bir proteine çeşidine ihtiyacımız olduğu için whey protein işimizi göreçektir. Uykudan önce ise önce ise vücut tarafından yavaş emilen bir proteine ihtiyacınız olacaktır(casein)

 

6.ANTRENMANDAN SONRA 2’YE 1 ORANINDA KARBONHİDRAT-PROTEİN ALIN Antrenman ardından alacağınız karbonhidrat-protein miktarı 2/1 oranında olmalı. Örneğin:60 gr karbonhidrata 30gr de protein alın

7.DAHA FAZLA SU İÇİN Daha fazla protein, daha fazla nitrojen demek oluğu için bol bol su için.Ayrıca bu protein emilimini de arttırır.

8.KARACİĞERİNİZİN KAPASİTESİNİ BİLİN Ortalama sağlıklı bir karaciğer tek seferde(tek öğünde) maksimum 30gram ile 40gram arası protein sentezleyebilir.Ortalamayı 35 gramdan alabilirsiniz. Yani oturup 300 gram et yemenin hiç bir manası yoktur. 300 gram etten alacağınız 60 gram proteinin nerdeyse yarısı kas değil,yağ olarak vücudunuzdan atılır (Altın Bilgi)

Yorumları Göster (24)