Kardiyo Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu gücü karşılamak için farklı enerji sistemleri kullanır. Bizim de amacımız yağ yakmak ise bu şiddetin belirlenmesi gerekir. İnsan vücudu düşük şiddetli ve uzun süreli egzersizlerde yağlardan ettiği enerjiyi kullanır. Yağlarımızın enerjiye çevirilip kullanılabilmesi için belirli bir düzende ve şiddette vücut hareket halinde olması gerekir(koşmak, bisiklet çevirmek vb gibi) Bu hareket esnasında hızlanan kalp atışımızın sayısı yani nabzımız, bize egzersizin şiddeti açısından bir bilgi verir. Biz de bu nabız sayısı üzerinden bir hesaplama yaparak yağ yakımı için en uygun nabız aralığına ulaşabiliriz.

Yağ Yakımı İçin En Uygun Nabız Kaçtır?

Bunun için net bir sayı verilemez çünkü bu hesaplama pek çok farklı veriyle değerlendirilir. Fakat basit olarak yaş üzerinden bir değerlendirmeyle de sonuç alabiliyoruz. Bu formül 220-yaş formülüdür. Çıkan sayının %60-70’i kabaca bize yağ yakım nabız aralığını verir.

Örneğin. 20 yaşında birinin yağ yakım aralığını hesaplamak için;

220-20=200

Bu 200 rakamı 20 yaşında bir kişinin spor faliyeti sırasında elde edebileceği maksimum kalp atım hızıdır. Demin dediğimiz gibi maksimum kalp atış hızımızın %60-70’ini hesaplarsak kaba olarak 120-140 sonucu alırız. Yani bu kişi yağ yakmak için kardiyo egzersizlerinde 120-140 nabız aralığında koşmalıdır (özel antremanlar veya farklı çalışmalarda daha farklı nabızlarda çalışılabilir fakat genel olarak kural budur)

yorum Yap