Vücut Geliştirmede Su İçmenin Önemi

Her gün yeterli miktarda su almayı alışkanlık haline getirmek, spor performansınız için de gerekli.Beynimizin %95’i, akçiğerlerimizin %90’ı, kanımızın ise %80’i oluşturan madde sudur. Vücudumuz için oksijenden sonra gelen en önemli element yine sudur. Yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken susuzluğa birkaç günden sonra yaşayamayız.

Performans

Kramp, yorgunluk, motive bozukluğu, dikkat dağınıklığı, reflekslerde ve görüşte zayıflama gibi belirtiler vücudunuzda su azalmaya başladığındaki olumsuz belirtilerdir. Bunlardan kaçınmanın yolu da su içmekten geçiyor. Antreman yapmak zaten vücudu zorlar. Bir de susuz kalarak vücudumuzu her yönden zorlamamalıyız. Su içtiğimiz zaman vücut suyu hemen kabul etmez. Bunun için bir süre gerekir. O nedenle su içmek için kesinlikle susamayı beklememeniz gerekmektedir. Ayrıca antreman sırasında sürekli su içmek, kaslarımızın gelişmesi için bize gerekli olan growth yani büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır. Susuz kalarak antreman yapıyorsak growth salgılanma miktarı düşecektir.

Terleme

Antreman sırasında terlemeyle toksikler vücudumuzdan dışarı atılır. Fakat susuz kalırsanız birtakım sorunlar da belirmeye başlar. Vücut susuz kalınca terleme fonksiyonunu yeri getiremez. Terlemek, vücut ısınız arttığında sizi soğutmak için görev yapar. Ayrıca içtiğiniz su 24 saat boyunca vücudunuzuSn ısısını dengeler. Terleme sonucu atılan toksinler vücut susuz kaldığı anda içeride kalır. Karaciğer ve böbrek gibi organlarda da çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle antreman esnasında yeterli miktarda su içmek çok önemlidir.

Omurga Sağlığı / Boy Kısalması

Bildiğimiz gibi omurlarımızın arasında disk tabir edilen içinde sıvı bulunan kauçuk benzeri bir doku var. Bu dokunun ana maddesini su oluşturuyor. Yaşlandıkça hani boy kısalır ya, işte o boy kısalmasına neden olan şey de bu. Bu disklerin içindeki sular yaşlandıkça günden güne azalıyor bunun sonucu da disklerin kapladığı alan azaldığı için omurları arası mesafe kısalıyor ve insan genç halinden yaşlılığına kadar 10-15 cm boy kaybı yaşayabiliyor. İşte bundan korunmanın en büyük yardımcısı da SU. Günde yeterli miktar su içip omurganızı da esnetici hareketlerle korumaya çalışırsanız ilerleyen yaşlarda boyunuzun kısalmayacağına emin olabilirsiniz. Bel ve sırt problemlerimden de korunmak cabası.

Su İle Kilo Kontrolü

Yemeğe başlamadan yarım saat önce bir bardak su içmek gereğinden fazla yemek yemenizin önüne geçer. Bu nasıl mı olur? Açlık ve susuzluk hissi beynin aynı bölümünden kontrol edilir. Su içtikten sonra midenizin dolu olduğu hissi beyin tarafından salgılanır. Bunun en iyi tarafı da suda hiç kalori olmaması. Fakat bundan çok su içmek de size kilo verdirir anlamını çıkarmayın. Yemeklerin yanında meşrubat ve gazlı içecekler yerine su içtiğinizde vücuduna giren şeker miktarı sıfıra iniyor. Haliyle su, özellikle kilo vermek isteyenlerin uzun vadede en büyük yardımcısı haline geliyor.

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Günde minimum 8-10 bardak veya 2 litre su içmelisiniz. Bu ideal değerdir. Suyun vücudunuza yeterli gelip gelmediğini ise idrarınızdan anlayabilirsiniz. Sabahları hariç idrarınız sarı renkte değil nerdeyse beyaza yakın çok açık sarı renk olmalıdır. Eğer idrarınız bu renkte ise su, vücudunuza yeterli geliyor demektir. Kendinizi tanıyın.

yorum Yap