Sigarayı Bırakınca Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyım?

Sigarayı bırakmak sağlıklı bir cilde, saça, vücuda sahip olmanın en büyük etmenlerinden birisi. Bunlara sahip çıkıp korumak istiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Tabi burda çoğu kişi için aynı soru akıllara geliyor: Sigarayı bırakırsam kilo alır mıyım? Kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakmaya bir türlü cesaret edemeyen o kadar çok tanıdığım var ki, işte bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duyduk. Sigarayı bırakınca alınan bir kaç kilo sigaradan kaynaklanabilecek hastalıkların yanında devede kulak. Ayrıca alabileceğiniz topu topu bir kaç kilodan kurtulmak, sigaranın getireceği hastalıklardan kurtulmaktan bin kat daha kolay.

Araştırmalara ve anketlere göre sigara bırakanların kilo alabildiğini gösteriyor fakat bu çok kilo alımından ziyade ankete göre sadece bir kaç kilo ile sınırlı kalıyor. Peki neden sigarayı bırakınca kilo alıyoruz? Bu olay aslında bünyeden bünyeye değişiklik gösteren bir olay. Ben kendim de sigarayı bıraktım fakat hiç bir kilo değişimine uğramadım. Sigara içmek metabolizma hızını arttırır(merak etmeyin bu marifet değil, aynı etkiyi acı biber yiyerek de ulaşabilirsiniz) Sigarayı bıraktığımızda ise yavaşlayan metabolizmamız şaşırır ve yağ yakımı azalır. Ayrıca kanımızda dolaşan karbonhidioksit azalacağı için vücudumuz yediğimiz gıdalardan daha fazla yararlanır. Bunun sonucu vücut alışana kadar kişiden kişiye değişen kilo alma durumu olabilir. Tabi bir de sigaranın yerini doldursun diye sürekli yenen gıdalar da buna etki ediyor. Merak etmeyin, biraz sonra söylediklerimi uygularsanız sigaradan kilo almadan kurtulabileceksiniz

 

Sigarayı Bırakırken Kilo Almamak İçin Yapmanız Gerekenler

  • Günde minimum 2 litre su için
  • Kuruyemiş çeşitleri yerine meyve ve sebzelerde(salatalık,havuç) sigaranın boşluğunu doldurun
  • Sabah kahvaltınızı yapın, öğle ve akşam yemeklerinizi yiyin. Aç kalmayın fakat geç saatte yemek yemeyin.
  • Metabolizmanızı hızlandıracak baharatlar tüketin(acır biber vb)
  • Düzenli olarak spor yapın, en kötü ihtimal yürüyüşe çıkın. Oturmayın.
  • Kahve, çay vb sigara içmenizi çağrıştıracak içeceklerden uzak durun
  • Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın(nane tadı sigara isteğinizi bastıracaktır)
  • Sürekli atıştırmaktan kaçınmak için sakız çiğneyebilirsiniz.
  • Sigara içen arkadaşlarından özellikle ilk 1 hafta çok yakın olmamaya çalışın. Siz onlara değil, bırakın onlar size uysun.

Şuna emin olun, bunu başaracaksınız ve hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri de buymuş diyeceksiniz. Sigarayı bırakmış birisi olarak bunları söylüyorum. Bu kendinize en güzel hediye olacak. Nefsinizi aklınızla yenebilecek güçtesiniz. Basit bir tütün parçasına yenilmeyecek kadar güçlüsünüz.

Spor yapanlar için nefesinizin açıldığını çok rahat hissedeceksiniz. Ben antreman performansımda %25-%30 civarı artış gözlemlemiştim sigarayı bırakınca. Daha rahat antremanlar daha güçlü ve sağlıklı kaslar.
Ayrıca sigarayı bırakırken karşılaşılan psikolojik sorunları engelleyebilmek için doktor hekimlerle ve sigarayı bıraktırma uzmanlarıyla birlikte bir program çıkarmanız ve profesyonel destek almanız süreci çok daha kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. İsteyenlere burdan da yardımcı olabilirim.

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde yaşamak sigarayı bıraktıktan sonra aldığınız kilolara fazlasıyla engel olacaktır. Kendinize bahane bulmayı bir kenara atın. Sigarayı bırakın!

 

Yorumları Göster (3)