Proteinin Vücut Geliştirmedeki İşlevi Önemi

Vücut Geliştirme ve Protein

Sağlıklı bir insan vücudu için oldukça önemli bir yere sahip olan protein, vücut geliştirme sporları ile ilgilenenler için, ayrı ve daha fazla önem taşımaktadır. Peki sıklıkla duyduğumuz protein nedir? Tam olarak ne işe yarar? ve Proteinin vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için önemi nedir?
Farklı özelliklere sahip olan proteinler, vücutta birçok görevin sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için önemlilerdir. Örneğin hemoglobin protein oksijenin gerekli yerlere taşınmasına yardımcı olurken, antikor protein ise kimyasal etkilerin hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı oluyor.

Proteinleri oluşturan yapı taşları aminoasitlerdir. Proteinlerin temel taşı olan aminoasitlerden elzem aminoasitler(BCAA dediğimiz), vücut tarafından üretilmediği için dışardan alınmaları gerekir.
Sporcunun her gün ihtiyaç duyacağı protein miktarı, kişinin vücut yapısına ve fiziksel aktivitelerinin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Normal sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken protein miktarı, kişinin kendi kilosuna göre değişir. Bu kilo başına 1.0 gram civarı görülmektedir. Ancak fiziksel aktivitelere dayalı sporlarla uğraşanların günlük protein ihtiyaçları, normal bireylere nazaran daha fazladır.

Sporcuların Günlük Protein İhtiyacı Kaç Gramdır?

Fitness sporları ile uğraşanlarda kilo başı protein ihtiyacı 1.5-2.0 gram olarak görülmektedir. Normal antreman koşullarında ve özellikle yeni başlayanlar için protein ihtiyacı, protein açısından zengin besinlerle karşılanabilirken, yoğun tempolu ileri aşamada vücut geliştirme sporu yapan sporcu besin ihtiyacını karşılayabilmek için, protein tozlarına da ihtiyaç duymaktadır. Whey protein tozları da doğal protein ihtiyacını karşılar. Sentetik ürünler olmadığı için günlük protein ihtiyacının bir kısmını protein tozlarından karşılayıp spor yapmak kas inşası için oldukça faydalı ve pratik olur.

 

 

yorum Yap