Kazein Proteini Nedir, Ne İşe Yarar?

Kazein, whey protein gibi süt üzerinden izole edilerek yapılan bir protein çeşididir. Sütteki proteinin büyük çoğunluğu kazeinden oluşur. Kazein proteinleri yoğun glutamine amino asitleri de içerir. Whey proteinlere göre daha pahalıdır, besleyicilik açısından bakarsak kazein proteini yüksek kalitede bir protein kaynağıdır. Kazein proteini çok yavaş sindirilen bir proteindir o nedenle sporan önce veya spordan sonra alınmaz, bu nedenle gece yatmadan önce içilir. Bu sayede tüm gece aç kalan vücut kazein proteiniyle beslenir. Aynı zamanda sabah kahvaltıdan sonra da kullanılabilir. Kazein proteinin bir başka yararı da amino asit salınımınlarını düzenlemesidir. Bu sayede gün içerisinde protein yıkımı büyük miktarda azalır.

Özet olarak kazein proteinleri, whey proteinlere göre vücutta çok daha uzun süre kalır ve yavaş emilir. Hücrelerin de temel yapı taşı olan proteinler, vücut dokularının onarımı, daha fazla enerji taşınımı ve kas inşasını arttırmada kullanılır.

Katabolizma denilen kas yıkımını da önleyerek kas inşası için uygun ortam oluşturur. Kazeinin yavaş emilmesi, vücudun aç kaldığı zamanlarda kaslar tarafından emilerek kas yıkımının önüne geçmiş olur.

Whey Protein Nedir ?

Protein Tozu Süt İle Mi Yoksa Su İle Mi İçilmeli?

Yorumları Göster (2)